Eustream podľahol Gazpromu. Vypredal kapacity pre Nord Stream 2
Najvyšší slovenskí politici aj predstavitelia prepravcu plynu Eustreamu asi rok a pol neustále opakovali, že projekt Nord Stream 2 je antieurópsky, čisto politický a uškodí Slovensku, lebo prídeme o miliardy eur z tranzitných poplatkov. Členovia vlády sa podpisovali pod sťažnosti zasielané do Bruselu. „Robia z nás idiotov,“ uviedol v septembri 2015 premiér Robert Fico a projekt označil za „zradu“ zo strany západoeurópskych plynárenských firiem.
Predseda predstavenstva Eustreamu Tomáš Mareček zase bilaterálne rokovania medzi Nemeckom a Ruskom o Nord Streame 2 prirovnal k Paktu Molotov-Ribbentrop.
Zdá sa však, že tajné stretnutia Fica so šéfom Gazpromu zmiernili jeho rétoriku. A príjmy z novej obchodnej príležitosti zase zvrátili odpor Eustreamu.
Pred týždňom sme informovali o podpise novej rámcovej zmluvy medzi ruským vývozcom a slovenským prepravcom plynu. Kontrakt v hodnote asi 5,3 miliardy eur má zaistiť využitie našej prepravnej siete do roku 2050.
Eustream sa k dohode odmietol bližšie vyjadriť. Gazprom Export zdôraznil, že dohoda je orientačná.
Ruský denník Kommersant ale upozornil, že rámcovou zmluvou sa ruská štátna firma pripravuje na presmerovanie tokov plyn v strednej Európe z tranzitu cez Ukrajinu do dvoch nových podmorských potrubí projektu Nord Stream 2. Popri Eustreame Gazprom uzavrel podobnú zmluvu aj s českým prevádzkovateľom prepravnej siete Net4Gas. Táto rámcová zmluva má platiť do roku 2040 a jej hodnota sa odhadla na ďalších 5 miliárd eur.
Obe nezáväzné dohody sú základom budúcich zmlúv o preprave plynu z Nord Stream 2.
Stačila jedna aukcia
Do budúcich tokov plynu na naše územie výrazne zasiahla aukcia pevných ročných cezhraničných kapacít, ktorá sa konala 6. marca 2017. Gazprom Export si v nej zaistil plynulú prepravu svojho plynu od Nemecka až k nám na ďalšie dve dekády, presnejšie do 1.10.2039.
V danej aukcii sa ponúkali tri skupiny kapacít v smere z ČR na Slovensko: súčasná dostupná kapacita medzi oboma operátormi (Lanžhot); presahujúca kapacita na českej strane, ktorú je potrebné na strane Eustreamu ešte vytvoriť (Lanzhot 1); nová kapacita, ktorú plánujú dobudovať Net4Gas aj Eustream v prípade záujmu trhu (Lanzhot 2).
V prvej skupine sa súčasná kapacita úplne vykúpila jediným shipperom od 1.10.2020 do 1.10.2032. Na rovnakých 12 rokov si jeden obchodník zaistil aj kapacity v druhej skupine. Pri ešte neexistujúcej kapacite Lanzhot 2 jeden obchodník vykúpil všetku ročnú ponúkanú kapacitu od 1.10.2020 do 1.10.2039.
Podľa Kommersantu ruská spoločnosť Gazprom Export od 1. októbra 2019 do roku 2039 vykúpila prepravnú kapacitu v Nemecku na úrovni 58 miliárd m3 ročne na vstupe, ďalších asi 45 miliárd m3 ročne v Čechách a tiež na Slovensku.
V Čechách sa tešia, na Slovensku radšej mlčia
Český prepravca Net4Gas hneď nasledujúci deň informoval o tom, že aukcia spájajúca trhovú oblasť v Nemecku, ČR a na Slovensku bola úspešná a na jej základe je pripravený investovať do príslušnej novej infraštruktúry. „Rozšírenie prepravnej sústavy predstavuje pre Českú republiku príležitosť udržať si silnú pozíciu európskej tranzitnej krajiny, a tak posilniť bezpečnosť zásobovania v regióne,“ uviedol Net4Gas.
Obdobné nadšené verejné vyjadrenie však na webstránke Eustreamu nenájdete. Na otázku aký objem novej kapacity bol v danej aukcii v Lanžhote zazmluvnený nám hovorca Eustreamu Pavol Kubík neodpovedal a odkázal nás na výsledky publikované európskou aukčnou platformou Prisma.
„Aukcia potvrdila dlhodobý dopyt po nových prepravných kapacitách v smere z ČR na Slovensko,“ uviedol Kubík.
Údaje na aukčnej platforme okrem vyššie uvedených výsledkov, t.j. vykúpenie takmer celej ponúkanej existujúcej aj budúcej ročnej kapacity Gazpromom až do roku 2039, potvrdzujú, že v smere zo Slovenska do ČR obchodníci o ponúkanú ročnú kapacitu záujem nemajú. Aktuálne neplánujú ani ďalšiu prepravu plynu zo Slovenska do Rakúska cez bod Baumgarten.
Európsky a slovenský trh s plynom, ktoré zostávajú ovládané Gazpromom, sa evidentne pripravujú na sprevádzkovanie nových potrubí pod Baltským morom od roku 2020 a koniec tranzitu cez Ukrajinu.
Dnes platné zmluvy
Eustream musí podľa európskeho nariadenia publikovať informácie o rezervovaných kapacitách na nasledujúce roky. Tie však obsahujú len údaje o existujúcej kapacite, ktorá bola v rámci danej aukcie zahrnutá do prvej skupiny. Pokrývajú teda obdobie do roku 2032, hoci Eustream si už danú tabuľku prichystal až do roku 2039.
Ešte pred pár mesiacmi sa v Lanžhote počítalo s rezerváciou plynu na naše územie vo výške necelých 2 mil. m3 plynu denne v roku 2019. Aktuálne čísla potvrdzujú zásadný nárast od roku 2020 až na 60 mil. m3 v smere na Slovensko. Do roku 2032 je k nám už teraz definitívne vykúpených 80 % technickej cezhraničnej kapacity pre prepravu plynu z Čiech, t.j. približne na úrovni 53,6 mil. m3 denne z ponúkaných 67 mil. m3 pevnej kapacity.
Už pred vyhlásením marcovej aukcie náš portál uviedol, že ak sa v nej potvrdí indikovaný záujem obchodníkov o rezerváciu nových kapacít, Eustream od roku 2020 zvýši vstupnú kapacitu na bode Lanžhot na 170 miliónov metrov kubických denne.
Výstupná pevná kapacita do ČR sa má v Lanžhote naopak od roku 2021 znížiť zo súčasných 38,5 mil. m3 denne na 25 mil. m3 denne.
Pevné kapacity na vstupnom bode Veľké Kapušany, cez ktorý k nám prúdi ruský plyn cez Ukrajinu na základe súčasnej platnej zmluvy medzi Eustreamom a Gazpromom, sú rezervované len do roku 2028, a to na úrovni 141,5 mil. m3 denne. Do toho istého roku sú tiež zarezervované pevné výstupné kapacity v Baumgartene, cez ktorý tečie plyn do Rakúska a ďalej do Talianska, a to vo výške 138,5 mil. m3 denne.
Likvidita a konkurencia?
Ročná aukcia zo začiatku marca bola prvá na platforme Prisma v súlade o sieťovým predpisom o mechanizmoch prideľovania kapacít (NC CAM). Jedným z cieľov zavádzania sieťových predpisov bola podpora obchodovania a likvidity na jednotnom trhu EÚ. Črtajúci sa monopol Gazpromu v novom smere toku však tomu nenasvedčuje.
„Je veľmi nebezpečné ponúknuť externým dodávateľom druh exkluzívnej pozície pri kritickej infraštruktúre v tomto regióne. Už predtým sme to zistili. Preto sme vytvorili možnosť reverzného toku, aby poskytol príležitosť pre konkurenciu spotového plynu voči dlhodobému ruskému plynu,“ uviedol minulý mesiac riaditeľ maďarského Regionálneho centra pre výskum energetickej politiky (REKK) Péter Kaderják na konferencii Eurogasu v Bratislave.
Zdôraznil, že v marcovej aukcii ročných kapacít si jeden obchodník zaistil asi 90 % všetkých „reverzných tokov“ od Nemecka cez ČR a Slovensko až po hranice s Ukrajinou a Maďarskom v jedinom kroku, s pomocou miestnych energetických regulačných úradov aj lokálnych prevádzkovateľov prepravnej sústavy vrátane Eustreamu. Len maďarský regulátor odmietol kontrahovať kapacity dlhodobo a obmedzil ich len na jeden rok.
Eustream už na Záhorí, pár desiatok kilometrov od Lanžhotu, chystá novú kompresorovú stanicu. Má pomôcť prepravovať plyn z Čiech ďalej na východ Slovenska a Ukrajinu, prípadne aj do plánovaného plynovodu Eastring.
© energia.sk