Eustream chystá aukciu nových kapacít. Dôvodom je Nord Stream 2

Český a slovenský prepravca budú v marci dražiť nové kapacity pre potreby plánovaného plynovodu Nord Stream 2. Ak sa dopyt shipperov ukáže ako dostatočný, firma Eustream zdvojnásobí prepravnú kapacitu v Lanžhote.

Plynovod Nord Stream 2 je "strašiakom" Slovenska. V prípade, že by sa projekt Gazpromu realizoval, Eustream by mohol po roku 2028 prísť o nemalú časť príjmov z prepravy. Pri tranzitných poplatkoch sa hovorí asi o 400 miliónoch eur ročne. Rusi chcú privádzať viac plynu po dne Baltského mora do Nemecka a odtiaľ ďalej do Európy. Ak by sa nakoniec obmedzila preprava cez Ukrajinu, Eustream sa musí pripraviť na novú plynárenskú realitu a alternatívy. 

Pripravený na každú alternatívu

Ako sľubná obchodná príležitosť sa javí plynovod Eastring. Hoci čelí mnohým  problémom, za tri roky od úvodnej myšlienky sa stihol vypracoval do prvej ligy plynárenských projektov. EÚ nedávno oznámila, že na štúdiu plynovodného potrubia medzi Slovenskom a Bulharskom prispeje jeden milión eur. S tým súvisia ďalšie kroky prepravcu ako príprava piatej kompresorovej stanice.

K naplneniu takéhoto scenára je potrebné zvýšiť prepravnú kapacitu v smere z Česka na Slovensko. Eustream vlani v decembri vyhlásil nezáväzný prieskum trhového dopytu  po cezhraničných kapacitách, teraz sa však chystá testovať záujem obchodníkov v praxi. Rovnaký postup zvolil v súčinnosti s prevádzkovateľom českej prepravnej siete spoločnosťou Net4Gas.

Realizácia najskôr v roku 2019

Zamýšľané zvýšenie kapacity na vstupnom bode Lanžhot by umožnilo fyzickú prepravu v smere na výstupné body Baumgarten, Budince alebo Veľké Zlievce. Až dve tretiny plynu z Nord Streamu 2 by totiž mali tiecť do rakúskeho Baumgartenu.

Momentálna pevná technická kapacita Lanžhotu predstavuje 696,8 GWh plynu denne. Ak sa potvrdí indikovaný záujem obchodníkov o rezerváciu kapacít a spoločnosť Eustream prijme konečné investičné rozhodnutie, kapacita sa zvýši minimálne na úroveň 1,294 GWh denne. K tomu by mohlo podľa publikovaných podmienok dôjsť najskôr v októbri roku 2019. 

Možný plán navýšiť kapacitu sa spomína taktiež v desaťročnom pláne rozvoja siete spoločnosti Eustream na roky 2017 - 2027. „Predpokladaná celková kapacita vstupného bodu po realizácii projektu by mala dosahovať úroveň 170 miliónov metrov kubických denne.“

Nejde o jediné možné riešenie

Pre Eustream je v tomto kontexte hrozbou plynovod BACI medzi Českom a Rakúskom. V takomto prípade by sa ruský plyn dostal z Břeclabi do Baumgartenu cez nové potrubie a teda mimo územia Slovenska. Výstavba Nord Stream 2 by sa podľa dostupných informácií mohla začať už v roku 2018, tento rok chce doň Gazprom investovať sumu takmer 111 miliárd rubľov (asi 1,8 mld. eur). Blíži sa tak aj rozhodnutie českého prepravcu Net4Gas, pre ktorú možnosť sa rozhodne.

© energia.sk

Odborní partneri