MH SR chce lepšiu reguláciu, ÚRSO značne zaostáva
Do konca novembra pripomienkuje Ministerstvo hospodárstva novú stratégiu lepšej regulácie RIA 2020. Nadväzuje na doterajšiu 10 rokov trvajúcu agendu, ktorá má uľahčiť podnikanie a odstrániť neopodstatnenú byrokraciu. Dôležitým pilierom pri príprave legislatívnych a nelegislatívnych materiálov sa stala Jednotná metodika na posudzovanie vplyvov, povinné konzultácie s podnikateľmi už v prvotnej fáze prípravy a tiež ex post hodnotenia.
Predloženie RIA 2020 je aj reakciou na odporúčania OECD a Európskej komisie, ktorá opakovane kritizovala netransparentnosť regulačného prostredia. V prípade slovenského energetického trhu tieto výčitky siahajú až do roku 2013 a objavili sa aj v tohtoročnej hodnotiacej správe.
MH SR si vlani u spoločnosti Deloitte nechalo zanalyzovať aktivity v oblasti regulačnej politiky a vyhodnotiť uplatňovanie Jednotnej metodiky u jednotlivých subjektov štátnej správy. Súčasťou hodnotenia boli dva dotazníkové prieskumy – medzi zamestnancami štátnej správy a medzi podnikateľskými združeniami. Domáce prieskumy a odborné rozbory materiálov potvrdili, že jednu z najhorších kvalít analýz a doložiek vybraných vplyvov pri predkladaní materiálov vykazuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.
Zdroj: MH SR – RIA 2020
Minulý rok bola schválená nová regulačná politika pre roky 2017 – 2021, ktorej návrh si vyslúžil stovky pripomienok. ÚRSO tiež schválil celý súbor nových vyhlášok, avšak časť z nich bola začiatkom tohto roka retroaktívne zneplatnená.
Začiatkom júna regulačný úrad zverejnil predbežnú informáciu o novelizácii cenových vyhlášok v elektroenergetike, teplárenstve a vodárenstve. Postupne boli spustené aj oficiálne pripomienkové konania. Nový šéf ÚRSO tieto procesy hneď po nástupe do funkcie koncom júla zastavil a návrhy stiahol, pričom tento krok odôvodnil ich neodbornou prípravou a chýbajúcim vyhodnotením vplyvov na odberateľov. Ľubomír Jahnátek tiež na jeseň kritizoval fungovanie a výstupy špecializovaného analytického odboru ÚRSO so sídlom v Martine.
Nové legislatívne návrhy cenových vyhlášok z dielne ÚRSO je možné očakávať v budúcom roku. Otázkou je, aký pokrok sa ukáže oproti minulosti pri ich príprave, vyhodnocovaní vplyvov a komunikácii s hráčmi na trhu i spotrebiteľmi.
© energia.sk