Na výrobu energie sa vlani spálili takmer 3 milióny ton dreva
Skládka drevoštiepky v trebišovskej teplárni. Foto: TASR/Hanc
Podľa ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) dosiahla v roku 2016 celková spotreba tuhej palivovej drevnej biomasy (palivové drevo, štiepky, jemnozrnné a kusové zvyšky po spracovaní a manipulácii dreva) hodnotu 2,95 miliónov ton. Hlavnými spotrebiteľmi tohto, v podmienkach Slovenska najvýznamnejšieho obnoviteľného zdroja energie, sú bytovo-komunálna sféra (napr. mestské zdroje tepla), obyvateľstvo, podniky drevospracujúceho priemyslu a odvetvie energetiky. Vyplýva to zo správy o lesnom hospodárstve za minulý rok.
„V porovnaní s rokom 2015 došlo k poklesu spotreby cca o 0,2 mil. ton najmä z dôvodu vývoja klimatických pomerov a úspor v spotrebe energie (zatepľovanie),“ uviedlo ministerstvo.
Napriek tomu sa počet spotrebiteľov palivovej drevnej biomasy o niečo zvýšil. Dôvodom bola napríklad výstavba a rekonštrukcia centrálnych zdrojov tepla v Trebišove a Medzilaborciach a tiež malých lokálnych zdrojov tepla. „Podiel drevnej biomasy na celkovej spotrebe prvotných energetických zdrojov v SR zostal na úrovni 1,8 %,“ uvádza sa v správe, ktorý MPRV predložilo do pripomienkového konania.
Podľa údajov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví pochádza 20 percent vyrobeného tepla na Slovensku z biomasy. Najpoužívanejšom palivom v systémoch centralizovaného zásobovania teplom (CZT), ktoré využíva stále veľká časť obyvateľstva, naďalej zostáva zemný plyn.
Energetický potenciál lesov
Hlavným potenciálnym zdrojom palivovej drevnej biomasy sú lesné pozemky. Ich ročný využiteľný potenciál sa podľa ministerstva pôdohospodárstva pohybuje na úrovni 2,8 mil. ton, čo predstavuje asi 60 % celkového ročného využiteľného potenciálu tejto suroviny u nás.
V roku 2016 dosiahli dodávky palivového dreva a energetických štiepok z lesných zdrojov úroveň 1,440 tisíc ton, čo znamenalo pokles v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma rokmi o 10 tisíc ton dreva. Ročná produkcia štiepok sa vyšplhala na 610 tisíc ton a palivového dreva na 830 tisíc ton.
Vývoj množstva dendromasy na energetické účely
Zdroj: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka
Dodávky z lesných pozemkov vlani pokrývali len necelých 49 % celkovej ročnej spotreby drevných palív. Ich ďalšími zdrojmi boli zvyšky po mechanickom spracovaní dreva a drevná biomasa z porastov drevín na nelesných pozemkoch. Ministerstvo vo svojej správe uvádza, že takmer 50 % využiteľného potenciálu lesnej palivovej drevnej biomasy zostáva nevyužitá z dôvodu vyšších výrobných nákladov v porovnaní so zdrojmi na nelesných pozemkoch a zvyškami po spracovaní dreva.
„Pri pokračovaní doterajšieho vývoja cien jednotlivých sortimentov a sortimentovej štruktúry ťaženého dreva bude v lesnom hospodárstve narastať podiel z príjmov z tuhej palivovej drevnej biomasy na celkových príjmoch z predaja dreva,“ predpokladá rezort pôdohospodárstva.
Drevná štiepka sa do minulého roku spaľovala aj v tepelnej elektrárni Nováky, kde mala prispieť k zníženiu emisií škodlivých látok do ovzdušia. Kvôli potrebe splniť predpísaný objem vyrobenej elektriny z domáceho hnedého uhlia, za čo dostávajú ročne doplatok asi 95 miliónov eur, sa ale Slovenské elektrárne rozhodli spoluspaľovanie biomasy na tomto zdroji zastaviť.
Máme viac či menej lesov?
Ťažba dreva, či už na energetické alebo iné drevospracujúce účely, si však môže vybrať aj svoju environmentálnu daň, najmä v podobe úbytku lesných porastov a narúšania pôvodného biotopu. Ochranári upozorňujú na nadmerný výrub stromov.
Podľa štatistík Národného lesníckeho centra sa v rokoch 2001 – 2014 výmera lesov zvýšila o 0,7 % a zásoby dreva až o 14,7 %. Ekológovia ale tvrdia presný opak. Inštitút environmentálnej politiky pri ministerstve životného prostredia vo svojej štúdii odkazuje na satelitné zábery, podľa ktorých sa rozloha zalesneného územia na Slovensku zmenšila o 6 %.
© energia.sk