Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tlačovka ku G-komponentu - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: energia.sk
21. júna 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Zvráti Ústavný súd zavedenie G-komponentu?

G-komponent sa zaviedol vyhláškou Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). V platnosti je od prvého januára 2014 a vzťahuje sa na všetkých výrobcov elektriny na Slovensku. Metodika jeho cenotvorby nie je určená fixne pre každý zdroj. Zariadenia pripojené do prenosovej sústavy platia 50 centov za každú dodanú megawatthodinu (MWh). V prípade výrobných zdrojov, ktoré sú pripojené do distribučnej sústavy, sa platí poplatok vo výške 30 % z ceny rezervovanej kapacity.

Do roku 2013 platili náklady za rezerváciu kapacity spotrebitelia v koncovej cene elektriny. Tým, že regulátor zaviedol poplatok aj na plecia výrobcov, sa podľa Karola Galeka (SaS) platí za jedno pripojenie dvakrát, pričom veľká časť výrobcov prístup do sústavy vôbec nevyužíva. „Hovoríme tu o duplicitnej platbe. Predstavte si situáciu, keď za diaľničnú známku neplatí len majiteľ auta, ale aj výrobca. Navyše len ten slovenský,“ vysvetlil poslanec s tým, že G-komponent znevýhodňuje predovšetkým domácich výrobcov voči producentom zo zahraničných krajín, v ktorých takýto poplatok nie je zavedený.

Verdikt Ústavného súdu sa blíži

V roku 2014 sa kvôli G-komponentu obrátila skupina 45 poslancov na Ústavný súd SR. Podporilo ich aj vyše 30 priemyselných podnikov. Dva roky trvajúca kauza sa blíži do svojho finále. Verejné pojednávanie sa uskutoční v stredu (22. júna) na Ústavnom súde v Košiciach.

Jedným zo signatárov podania na Ústavný súd bol pred dvomi rokmi aj poslanec Miroslav Beblavý (nezávislý). Regulačný úrad podľa neho pri zavedení G-komponentu konal nad rámec svojich právomocí. „Ústava SR neumožňuje zavádzať nové poplatky podzákonnou normou, preto je G-komponent podľa nášho názoru protiústavný.“

Nové regulačné opatrenie sa podľa opozície najviac dotklo malých výrobcov zelenej energie. Ako ďalej priblížil Galek, poplatok pre niektorých z nich, ktorí sú  pripojení do distribučnej sústavy, výrazne prekračuje maximálnu výšku povolenú smernicou Európskej komisie. V istých prípadoch dokonca až štyridsaťnásobne, čím sa poplatok za rezervovanú kapacitu vyšplhá na 20 eur/MWh.

Likvidácia „zelených“ výrobcov?

Výrobcom elektriny z  OZE sa v praxi retroaktívne znižuje podpora na 15 rokov, ktorú im v stabilnej výške garantuje zákon o podpore obnoviteľných zdrojov. Podľa Veroniky Galekovej, riaditeľky Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu (SAPI), tým dochádza k porušeniu princípu nedotknuteľnosti vlastníctva. „Ústavný súd má svojím rozhodnutím možnosť dokázať, že štát má skutočný záujem podporovať domácich podnikateľov, ktorí bývajú v porovnaní so zahraničnými investormi často znevýhodňovaní prostredníctvom protiprávnych poplatkov.“

Ak by Ústavný súd SR rozhodol, že G-komponent bol prijatý protiprávne, dotknutí producenti sa budú môcť domáhať náhrady škôd. Viacerí z nich už podali na distribučné spoločnosti žaloby. O nastavenie G-komponentu sa krátko po zavedení zaujímala aj Európska komisia. V tejto veci beží aj prešetrovanie vo fáze EU Pilot, ktoré je tajné. Viac o sťažnostiach Bruselu čítajte tu

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.