Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. júna 2013 Jadrová energia od Energia.skTASR

Zo slovenskej energetiky môžu po akcionároch SPP a SSE odísť ďalší investori

Ako príklad spomenul rozhodnutie Nemecka o odstavení ôsmich zmodernizovaných jadrových elektrární. „Firma Siemens stavia v Číne osem nových jadrových elektrární a v Nemecku to má de facto zakázané. To nemá logiku,“ dodal Baláž.

Rovnako sa v Európe ukazuje, že spôsob podpory obnoviteľných zdrojov nebol dobre nastavený. „Bolo to veľmi živelné, a tým sa vytvoril výnosný biznis pre mnohé firmy, čo možno tiež bolo úmyslom. Mnohé obnoviteľné zdroje, ako napríklad veterné elektrárne na severe Nemecka s výkonom 5000 MW, spôsobujú výrazný prebytok elektrickej energie v Európe a do budúcnosti sú rizikom pre prevádzku prenosových sietí,“ zdôraznil.

Na úkor obnoviteľných zdrojov a jadra vidno najmä v Nemecku postupne príklon opäť k výrobe elektrickej energie z uhlia. Producenti dostávajú štedré dotácie. Posledný rok sa však do Európy tlačí lacné uhlie z USA a odberatelia ho uprednostňujú, čím sa efekty takéhoto administratívneho rozhodnutia vytratili. „Cesta uhlia, ktorá je dnes typická napríklad pre Čínu, nie je správnym smerom pre Európu,“ upozornil.

Európske krajiny majú šancu globálne v energetike uspieť, keď budú vyvíjať nové technológie, napríklad pri jadrovej energetike. „Tam Čína nebude konkurovať,“ dodal.

Z našej energetiky môžu po akcionároch SPP a SSE odísť ďalší investori

Procesy reprivatizácie v slovenskej energetike budú pokračovať a po akcionároch SPP a Stredoslovenskej energetiky (SSE) môžu odísť ďalší zahraniční investori, pripustil Baláž. „Nie som istý, či sa po Stredoslovenskej energetike nebudú predávať u nás aj ďalší distribútori ako Západoslovenská a Východoslovenská energetika, z dôvodu vysoko regulovaného biznisu. Akcionári sú dnes neúprosní a pokiaľ nevidia výnosnosť projektov, idú radšej preč,“ uviedol.

Podľa Baláža nejde o dobrý jav, pretože pridaná hodnota zahraničných investorov bola pre slovenskú energetiku veľká. „Predovšetkým zaviedli vo firmách poriadok a európske hodnoty. Myslím si však, že zahraničným akcionárom u nás už chýbajú sily a trpezlivosť na hádanie sa s regulátorom o cenách. Uvažujú zväčša tak, že investícia sa im vrátila, niečo zarobili navrch a kým je konjunktúra, tak budú chcieť svoje podiely predať,“ dodal.

Podiely v SPP a SSE získal od zahraničných akcionárov Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorý vlastnia finančné skupiny PPF, J&T a podnikateľ Daniel Křetínský. Baláž upozorňuje, že na získanie oboch podielov dokopy za približne tri miliardy eur, mohli mať viac dôvodov, napríklad aj lepšiu komunikáciu s vládou a s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). „Nemuseli kupovať pre seba, hoci to tak zatiaľ prezentujú. Aj oni môžu byť predĺženou rukou globálneho zámeru, aby sa európska energetika zjednotila. Treba si uvedomiť, že EPH má nadštandardné kontakty v Rusku, z čoho môžu mať snahu vyťažiť,“ spresnil.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.