Zmena energetickej politiky v Nemecku robí problémy E.ON-u
Vedenie nemeckého koncernu E.ON oznámilo, že niektoré časti firmy predá. Je to reakcia na zmenu nemeckej energetickej politiky po udalostiach v jadrovej elektrárni vo Fukušime. Podľa nemeckého Der Spiegel by malo ísť o tri divízie so stovkami zamestnancov. Jedna z nich je v Mníchove, druhá v Hannoveri a tiež sa blíži aj koniec kedysi podnikového „striebra“ E.ON – plynárenskej dcéry Ruhrgas v Essene.
Der Spiegel dodáva, že rozhodnutie o ich zániku už vedenie schválilo. Zatiaľ však nie je jasné, či sa tieto zmeny prejavia nejakým spôsobom aj na zahraničných dcérskych spoločnostiach E.ON-u, resp. tých spoločnostiach v zahraničí, kde má nemecký koncern vlastnícku účasť. Napríklad na Slovensku pôsobí E.ON v skupine ZSE a v Trakoviciach spoločnosť E.ON Elektrárne prevádzkuje paroplynový cyklus „Elektráreň Malženice“.
E.ON zatiaľ informácie nekomentuje
Hovorca koncernu v nedeľu (31.7.) agentúre DPA povedal: „Správu nekomentujeme.“ Priznal však, že koncern v dôsledku „výrazne zmenených rámcových podmienok“ prehodnocuje svoju stratégiu a svoje nasmerovanie. „Rozhodnutia v tejto záležitosti sa však ešte neprijali,“ poznamenal hovorca.
Z koncernu európska akciová spoločnosť?
Šéf E.ON Johannes Teyssen plánuje zmeniť koncern na európsku akciovú spoločnosť (SE), čím okrem iného dosiahne zníženie vplyvu odborov na jej činnosť. Teyssenove zámery musí však ešte schváliť dozorná rada firmy. Odborový zväz Verdi naopak v nedeľu informoval, že podnikne akcie proti realizácii tohto kroku. Hovorca odborovej organizácie povedal, že je ťažké si predstaviť, že zámery vedenia dozorná rada schváli.
Vyjednávajú i s Gazpromom
Koncernu sťažujú situáciu aj viacmesačné rokovania s ruským Gazpromom, od ktorých si nemecký odberateľ sľubuje nižšiu cenu zemného plynu. Zdá sa, že sa skončia neúspechom. Hovorca E.ON to potvrdil v nedeľu pre spravodajský týždenník Focus. V dlhodobej dohode medzi podnikmi sa uvádza, že sa cena plynu vyvíja súbežne s cenou ropy na svetovom trhu. Teraz je však na trhu pomerne veľa voľného zemného plynu za nižšiu cenu. E.ON chce podľa Focusu využiť na dosiahnutie svojho zámeru aj medzinárodné arbitrážne konanie.
Text: TASR, energia
Ilustračné foto: SITA/AP Photo