Zmena času „znepríjemní“ obchodovanie s elektrinou
Na krátkodobom organizovanom trhu sa v súčasnosti obchoduje elektrina na hodinovej báze. Keďže v noci na nedeľu si posunieme hodinky o 60 minút nazad, v praxi sa tak deň predĺži na 25 obchodných hodín.
V posledných rokoch sa už problémy kvôli zmene času pri obchodovaní nevyskytujú. Podľa dlhoročného odborníka v energetike Jána Pištu je základom správna identifikácia každej hodiny. „Burzy, brokeri aj traderi, samozrejme, už v definícii svojich štandardných produktov, ktoré obchodujú, majú zohľadnenú zmenu času, teda v ich základnej jednotke je v daný deň daný produkt o hodinu „väčší“, resp. „menší“,“ dodal s tým, že táto anomália nastáva dvakrát ročne a obchodníci sú na ňu dobre pripravení.
Zmena času sa zohľadňuje aj vo vnútrodennom obchodovaní. Spoločnosť OKTE, ktorá organizuje krátkodobý trh s elektrinou v SR, už na webe upovedomila obchodníkov o detailoch prechodu na stredoeurópsky čas. Prevádzkový poriadok jasne identifikuje, v akých časových oknách bude prebiehať vnútrodenná registrácia diagramov po ich zobchodovaní. „Neočakávam teda, že by sa zmena času nejako dotkla obchodovania. Z tohto pohľadu je to len nepríjemnosť, na ktorú treba myslieť,“ myslí si Pišta.
Prechod na zimný čas môže taktiež spôsobiť, že v nasledujúcich dňoch sa zmení rozloženie spotreby elektriny u zákazníkov. „Tým pádom sa dá očakávať zvýšená aktivita obchodníkov na intraday markete, tak na strane ponuky ako aj dopytu,“ doplnil Boris Peško z komunikácie VSE Holdingu.
© energia.sk