Zlatňanský: Posudzovanie bezpečnosti sa stress testami nekončí
Atómové elektrárne na Slovensku, ktoré prevádzkujú Slovenské elektrárne, a.s. podľa Juraja Rovného, riaditeľa odboru jadrovej bezpečnosti ÚJD, neboli zistené žiadne zistenia ohrozujúce bezpečnosť slovenských atómových elektrární.Neexistujú tak nedostatky vyžadujúce neeodkladné opatrenia pre zabezpečenie spoľahlivej prevádzky. Výsledky záťažových testov nespochybnili ani ďalšiu bezpečnú prevádzku existujúcich blokov, ani výstavbu nových.
„Funkčnosť systémov a zariadení sa posudzovala pri extrémnych podmienkach,“ uviedol Jozef Zlatňanský, manažér útvaru nezávislého hodnotenia bezpečnosti zo Slovenských elektrární. V priebehu záťažových testov došlo k analýze mimoriadnych externých udalostí ako zemetrasenie, záplavy a následky ďalších udalostí, ktoré môžu viesť k viacnásobnej strate bezpečnostných funkcií elektrárne. Posudzovali sa tiež kombinácie udalostí, vrátane výpadku elektrického napájania, dlhodobého prerušenia prívodu vody, ale i straty elektrického napájania v dôsledku extrémnych klimatických podmienok, ako aj riadenie ťažkých havárií.
V rámci hodnotenia rizika zemetrasenia a prípadných škôd ÚJD skonštatoval, že na území Slovenska a jeho priľahlom okolí nie sú tektonické zlomy, ktoré by mohli spôsobiť extrémne zemetrasenia. Napriek tomu je však otázka seizmicity zohľadnená v projekte, prevádzke a bezpečnostnej modernizácii elektrární a je súčasťou aj stress testov.
Slovenské elektrárne vo svojich atómových elektrárňach v Bohuniciach a v Mochovciach, aj napriek ich bezpečnosti a spoľahlivosti, vidia bezpečnostné rezervy. „Pre niektoré vysoko nepravdepodobné situácie existuje možnosť ďalšieho zvyšovania bezpečnosti jadrových elektrární a zlepšenie havarijnej odozvy prijatím vhodných opatrení. Záverečnou správou pre nás nič nekončí a neustále budeme pokračovať v programe zvyšovania bezpečnosti“ uviedol Zlatňanský.
Na základe analýz Slovenské elektrárne identifikovali bezpečnostné opatrenia, ktoré plánujú realizovať. Najväčším príspevkom k bezpečnosti proti strate podporných funkcií je podľa finálnej správy zo záťažových testov zvýšenie redundancie zdrojov elektrického napájania, predovšetkým pre zlepšenie schopnosti monitorovať bezpečnostné funkcie. „Druhým najväčším prispievateľom k bezpečnosti je zvýšenie zálohovania zdrojov napájacej vody pri seizmickej udalosti a pri udalosti Station blackout.“
Úrad jadrového dozoru SR odporučil v správe z výsledkov záťažových testov Slovenským elektrárňam zosúladiť postup s ostatnými prevádzkovateľmi podobných typov elektrární a vziať do úvahy výsledky záťažových testov a ich partnerskej previerky. „Finálny rozsah požadovaných vylepšení a časový harmonogram ich implementácie bude harmonizovaný s ostatnými krajinami EÚ,“ uviedla predsedníčka ÚJD Marta Žiaková. „Na základe výsledkov sa spracujú správy pre súhrnné oblasti, ako aj pre jednotlivé členské krajiny. Následne úrad vypracuje súhrn všetkých relevantných poučení a sformuluje opatrenia pre ďalšie zvýšenie úrovne bezpečnosti,“ dodala.
S výsledkami záťažových testov nie sú spokojní „zelení aktivisti“. Podľa organizácie Greenpeace správy zo záťažových testov slovenských jadrových elektrární neobsahujú dostatok informácií o bezpečnosti, zverejnené výsledky majú minimálnu výpovednú hodnotu a sú nedostatočné vo viacerých bodoch.
(c) energia