Zlá výmena okien: Pleseň, zrútený strop a zhnité trámy – čo s tým
Rýchly prehľad
Cieľová skupina | Majitelia bytov a rodinných domov. |
---|---|
Vlhkosť môže zvýšiť |
|
Ako bojovať proti zvýšenej vlhkosti | Správne vetranie, resp. inštalácia rekuperačného vetrania. |
Výmena okien je často prvým opatrením, ktoré ľudia uskutočnia v snahe znížiť tepelné straty domu alebo bytu. Okná majú totiž najväčšie tepelné straty. Navyše niektoré bývajú vo veľmi zlom stave – netesnia, sú skrížené, nedajú sa poriadne zavrieť a pod. Naopak nové, moderné okná, či už plastové alebo drevené, sú kvalitnejšie, lepšie tesnia a majú podstatne menší súčiniteľ prestupu tepla (viac o súčiniteli prestupu tepla sa dočítate tu).
Okná sú najslabším článkom v dome. Schopnosť zabrániť tepelným stratám charakterizuje tepelný odpor R [m²K/W], ktorý vyjadruje tepelnoizolačné vlastnosti konštrukcie. Je priamo závislý od hrúbky konštrukcie a súčiniteľa tepelnej vodivosti λ (spravidla ho udáva výrobca). Väčšia hodnota R sa dosiahne zvýšením hrúbky konštrukcie, alebo voľbou jednotlivých materiálov konštrukcie s čo najnižšou hodnotou λ.
Problémy s vlhkosťou
Práve dokonalá tesnosť je príčinou väčšiny problémov, ktoré sa môžu po výmene okien objaviť. V prípade starých netesniacich okien v zime, kedy je veľký rozdiel teplôt medzi vnútorným a vonkajším prostredím, dochádzalo k pomerne intenzívnej výmene vzduchu. Prejavovalo sa to niekedy až nepríjemne suchým vzduchom v miestnostiach, ľudia dávali na kúrenie mokré uteráky, aby dosiahli prijateľnú vlhkosť. Ak sa však obyvatelia domu po výmene okien nenaučili správne vetrať, alebo neinštalovali napríklad rekuperačné vetranie (viac sa dočítate tu), došlo k výraznej zmene. V bytoch a domoch výrazne stúpla vlhkosť – často až na 60 – 70 %.
Súčasne ak nedošlo k zatepleniu stien a neodstránili sa tepelné mosty, začali sa objavovať problémy s kondenzáciou vlhkosti. Ide predovšetkým o miesta v rohoch, pri oknách, pri strope posledného podlažia alebo pri podlahe na prízemí. Situácie je tu často zhoršená tým, že pri stene je nábytok, ktorý bráni prúdeniu vzduchu. Paradoxné je, že tepelný most okolo okien sa niekedy ešte zväčší, ak dôjde k výmene starého špaletového okno so širokým ostením za nové, ktoré ho podstatne užšie.
Pleseň v dome – čo s ňou?
Výsledkom kondenzácie vlhkosti je výskyt plesní. Pokiaľ ale bývate v starom dome z plných tehál so stropmi z drevených trámov, vodná para môže kondenzovať napríklad na záhlaví trámov. Súvisí to s tým, že staré steny z plných tehál majú veľmi zlé tepelno-izolačné vlastnosti. A teplota sa v miestach, kam zasahujú trámy, ľahko v čase mrazov dostane pod teplotu rosného bodu (viac sa o rosnom bode dočítate tu).
Zdroj: Nazeleno.cz
Na obrázku je znázornený priebeh teploty v stene z plných tehál v mieste 20-cm hlbokej kapsy pre trám stropu. Pri teplote mínus 12 ° C je v tomto mieste teplota len okolo 1,5 ° C. Spravidla sa necháva okolo trámu voľný priestor, aby mohol vzduch cirkulovať a mohol priniesť z medzistropného priestoru nejaké teplo. Avšak aj tak možno predpokladať, že pri relatívnej vlhkosti (vo vnútri domu) nad 30 % sa bude voda zrážať. Výsledkom je potom hnitie trámov, spojené so stratou pevnosti. Na rozdiel od plesní, ktoré vidno, táto porucha sa objaví spravidla až keď je neskoro na jednoduchú nápravu.
Príčiny
Podľa odborníka Romana Šubrta ich môže byť hneď niekoľko:
- Vlhkosť vzduchu. V minulosti, keď sa používalo lokálne vykurovanie tuhými palivami a ľudia mali netesné okná, bola vlhkosť výrazne nižšia, než dnes.
- Murivo je chladnejšie ako trám. Vlhkosť prednostne kondenzuje na murive a nie na tráme, takže vzduch v dutine medzi murivom a trámom je suchší, ako vzduch v interiéri. Drevo je schopné do istej miery vlhkosť poňať bez toho, aby sa rozvinula hniloba. Udáva sa, že drevo je odolné proti napadnutiu hubami, keď jeho vlhkosť nepresiahne 20 %. Tiež kapilárne sily môžu časť vlhkosti transportovať mimo rizikovú oblasť.
Je však zrejmé, že po náhrade kachlí ústredným kúrením a čiastočnom utesnení okien sa vlhkosť vzduchu výrazne zvýšila. Osadenie nových tesných okien situáciu ešte skomplikuje. Ak v interiéri prevažuje vlhkosť nad 60 % a rosný bod je teda približne 12 °C, potom v mieste uloženia trámu môže teplota klesnúť pod rosný bod už pri vonkajšej teplote pod približne 5 °C. Čo je typické pre veľkú časť zimného obdobia. Výmena okien bez súčasného vonkajšieho zateplenia stien je v starých murovaných domoch s drevenými stropnými trámami riziková záležitosť.
Izolujte dom, kúpte si vlhkomer a zmerajte aj CO2
Najjednoduchším a najlacnejším riešením je proti vlhkosti kúpa izbového vlhkomeru. Vetrajte tak, aby ste udržali vlhkosť v bezpečnom rozmedzí, tzn. v mrazoch približne pod 50 %. Zvlášť dôležité je vetrať pri činnostiach sprevádzaných zvýšenou tvorbou vodnej pary, a to varenie, sušenie bielizne. Ak chcete sledovať aj kvalitu vzduchu z hľadiska obsahu CO2, potom je možné zakúpiť merač koncentrácie. Uvedené prístroje sú na trhu ľahko dostupné a ich priemerná cena je 20 eur.
Väčšinu tepelných mostov a problémy s kondenzáciou najlepšie odstráni kvalitná vonkajšia tepelná izolácia.
Otázka: Aká je návratnosť investície, ak budem často vetrať? |
---|
Ak sa budete snažiť udržať koncentráciu CO2 pod 1000 ppm, tak vetrajte krátko prievanom častejšie ako 1x za hodinu. Tepelné straty tu sú menšie, než by boli pri netesniacich oknách. Dokonalejšie riešenie je inštalácia rekuperačného vetrania. Ide síce o finančne náročnejšiu investíciu, ale v konečnom dôsledku získate čistý vzduch i nízke tepelné straty. |
Pokiaľ ide o vyššie uvedené stropné trámy, tak na opravu porušeného trámu možno použiť oceľové uholníky, ktorými zovrieme trám. Hnilobou narušené drevo je potrebné odstrániť a impregnovať vhodným biocídnym prípravkom. Oceľový profil nielen spevňuje zoslabené časť trámu, ale vďaka svojej vysokej tepelnej vodivosti dokáže do vzduchovej medzery v murive priviesť teplo, a tak znížiť riziko kondenzácie.
Hnitie trámov
Vodná para spravidla kondenzuje tam, kde to prekáža konštrukcii. Ide najmä o miesta, kde sú drevené konštrukcie. Výsledkom je potom vlhké drevo s následnou hnilobou, napadnutia hmyzom a pod. To je bohužiaľ veľmi častý príklad moderných rodinných domov, v ktorých je chybne položená parotesná fólia, ktorá má zabraňovať prenikaniu vodnej pary do konštrukcie.
Zdroj: Nazeleno.cz
Stáva sa to ale aj u starších stavieb, kde vplyvom stavebných úprav došlo k zmene prevádzky a následnému zvýšeniu vlhkosti v interiéri. Jedným príkladom, ako môže dôjsť k zvýšeniu vlhkosti v interiéri:
- utesnenie okien dodatočným tesnením
- zateplením domu sa utesnia aj škáry medzi oknom a stenou
- výmena starých okien za nové – tesniace
- zmena pôvodného lokálneho vykurovania na etážové, príp. elektrické akumulačné
Nazeleno.cz, energia
Text publikujeme v zmysle Zmluvy o obsahovej spolupráci.