Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Svietiaca žiarivka / žiarovky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto.com (licencia pre energy online
7. septembra 2011 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Žiarovky na svoju plnohodnotnú náhradu musia počkať

Od 1. septembra 2011 sa nesmú predávať klasické žiarovky, objavilo sa v ostatných dňoch v médiách na Slovensku. V skutočnosti sa však produkcia žiaroviek s príkonom 60W a vyšším ešte úplne nezastavila a navyše po dlhšiu dobu sa budú v obchodoch bežne dopredávať skladové zásoby, čo môže trvať i niekoľko rokov. Obyvateľstvo sa preto nemusí obávať ich nedostupnosti.

Investícia do úsporných žiariviek dokáže dnes ušetriť až 70 – 80 % elektrickej energie v porovnaní vybavením domácností vákuovými žiarovkami. Podľa informácií na obale by mali mať žiarivky dokonca i dlhšiu životnosť. Napriek týmto výhodám sa však nedajú prehliadnuť negatívne stránky žiariviek, ktoré ich diskvalifikujú.

Kritici úsporných zdrojov svetla argumentujú napríklad zvyšujúcimi sa cenami, nepríjemne ladeným svetlom, no predovšetkým poukazujú na ich škodlivosť. Žiarivky obsahujú ortuť a preto predstavujú pre ľudský organizmus zdravotné riziko. Nemajú bezpečnostný kryt proti rozbitiu, ktorý by zabránil ich zničeniu a úniku toxickej látky. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR môže ortuť krátkodobo spôsobiť kontamináciu ovzdušia v miestnosti, treba preto dbať na zvýšenú obozretnosť pri manipulácii. I keď v porovnaní s ortuťovými teplomermi (ktorých výroba sa práve pre zdravotné riziká už dávnejšie zakázala) je riziko poškodenia zdravia relatívne nízke.

V snahe vyhnúť sa používaniu žiariviek sa objavilo dokonca viacero pokusov obísť nariadenie Európskej komisie. Napríklad istý nemecký podnikateľ označil klasické žiarovky za „vykurovacie telesá“ a predáva ich pod označením „tepelné gule“. Na administratívny príkaz z Bruselu tak niekedy stačí iba zdravý sedliacky rozum.

Aj keď sa v budúcnosti používaniu úsporných svetelných zdrojov nevyhneme, dnešná generácia úsporných žiariviek to asi nebude. Technickí vývojári by mali investovať úsilie nielen do zvyšovania energetickej účinnosti, ale aj do znižovania zdravotných rizík. Potešujúcou správou je, že prvé „neškodné“ efektívne zdroje svetla sa už na trhu začínajú objavovať. Zatiaľ však za ceny, ktoré kladú za dobu návratnosti v porovnaní s cenou žiaroviek veľký otáznik. Nechajme sa prekvapiť, možno budú ceny klesať rovnako, ako budú klesať skladové zásoby pôvodných žiaroviek.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.