Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zástava SE - tasr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Slovenské elektrárne
19. marca 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Záujemcovia o Slovenské elektrárne mali ponúknuť takmer 3 miliardy eur

Talianska skupina Enel, ktorá je majoritným akcionárom najväčšieho výrobcu elektriny na Slovensku, dnes schválila hospodárske výsledky za minulý rok. Výnosy Enelu medziročne klesli o 3,7 %, zisk pred zdanením, úrokmi a odpismi (tzv. EBITDA) klesol o 5,6 %. Čistý finančný dlh skupiny na konci roka 2014 dosiahol takmer 37,4 miliardy eur, kým na konci roka 2013 predstavoval viac než 39,7 miliardy eur.

Čistý zisk dosiahol výšku 517 miliónov eur, čo znamená medziročný prepad o 84 %. To možno pripísať zvýšeniu finančných výdavkov a predovšetkým stratám zo zníženia hodnoty.

Údaje v súvahe ku koncu roka 2014 totiž neobsahujú aktíva a záväzky, ktoré sú určené na predaj. To sa týka podielu Enelu v Slovenských elektrárňach, talianskej firme SE Hydropower a ďalších menších aktív.

Straty zahŕňali vymeranie hodnoty aktív určených na predaj v Slovenských elektrárňach, a to vo výške 2,878 milióna eur, čo podľa tlačovej správy Enelu zodpovedá odhadovanej realizovateľnej hodnote určenej na základe obdržaných nezáväzných ponúk na kúpu týchto akcií.

V rámci strategického plánu skupina oznámila, že chce do 5 rokov získať ďalších 5 miliárd eur. Z toho 2 miliardy eur je už z rozbehnutých procesov predaja, do ktorých patrí Slovensko, aktíva v Amerike a Taliansku.

Podľa potvrdených či medializovaných informácií Enel eviduje ponuky od českých firiem ČEZ a Energetický a průmyslový holding (EPH), konzorcia maďarskej spoločnosti MVM a Slovnaftu a od fínskeho Fortumu. Generálny riaditeľ Francesco Starace uviedol, že záväzné ponuky na kúpu talianskeho podielu musia záujemcovia skupine Enel podať do 9. mája.

Zbližovanie nepriateľov?

V utorok (17.3.) sa v Ríme uskutočnilo stretnutie najvyššieho vedenia skupiny s vedúcimi predstaviteľmi mimovládnej environmentálnej organizácie Greenpeace. Enel zdôraznil, že s výmenou manažmentu skupiny koncom mája 2014 došlo aj k úprave stratégie spoločnosti smerom k investíciám do OZE, energetickej efektívnosti a inteligentných technológií, čo sú oblasti, v ktorých dokážu Enel a Greenpeace nájsť spoločnú reč.

Problematickou otázkou naopak zostáva najmä pokračujúca produkcia energie v uhoľných elektrárňach, kde však Taliani počítajú s postupným utlmovaním ďalších investícií do tohto fosílneho paliva. Ďalšou trecou plochou je jadrová energia, ktorá predstavuje v prípade Slovenska hlavnú výrobnú technológiu Enelu.

Šéf Greenpeace International Kumi Naidoo po stretnutí poznamenal: „Malo by to vyslať jasný signál energetických spoločnostiam po celom svete, že je možné stále uspokojovať potreby spotrebiteľov energie čistým a udržateľným spôsobom bez škodiacich profitov. Chce to odvahu, aby spoločnosť historicky uzamknutá vo fosílnych palivách nabrala nový kurz.“

Energia.sk, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.