Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. marca 2013 Jadrová energia od Energia.skSITA

Záujemcovia o dostavbu Temelína uzatvárajú zmluvy s českým priemyslom

„Začiatkom marca budú podpísané zmluvy so spoločnosťami ZAT, Hochtief, a ÚJV Řež,“ povedal Josef Perlík zo spoločnosti Škoda JS, ktorá je českým členom Konsorcia MIR.1200. Podobné zmluvy už konzorcium predtým podpísalo so spoločnosťami PSG Zlín a I&C Energo, do konca marca sa chystá ich podpísať ešte s firmami ZVVZ Milevsko, Sigma Lutín, Vítkovice, Královopolská RIA a OSC.

„V tých zmluvách sú celkom jednoznačne zadefinované záväzky obidvoch strán, sú tam jednoznačne definované rozsahy prác, ktoré by tieto firmy pre konzorcium pri realizácii projektu robili,“ povedal Perlík. Zmluvy by tak mali mať konkrétnejšiu podobu než memorandá a zmluvy o zmluvách budúcich, ktoré konzorcium uzatváralo s českými podnikmi v minulosti.

Medzi spoločnosťami, s ktorými konzorcium uzavrie spoluprácu, ale bude chýbať výrobca potrubí Modřany Power, s ktorými konzorcium už skôr rokovalo o spolupráci. Na firmu podala Komerční banka návrh na insolvenciu s tým, že jej Modřany Power od minuloročnej jesene dlhujú 150 miliónov českých korún.

„Chceme, aby v našom dodávateľskom reťazci boli firmy, ktoré sú stabilné,“ povedal Perlík. Teraz vraj dostáva signály, že sa situácia okolo návrhu na insolvenciu podarí vyriešiť. „Ak by sa tak nestalo, sme pripravení vyradiť ich z nášho dodávateľského modelu,“ dodal však.

Perlík tiež podotkol, že uzatvorené zmluvy budú obsahovať klauzulu, ktorá umožní konzorciu kontrolovať, s kým tieto podniky uzatvárajú zmluvy o subdodávkach. Konzorcium si týmto spôsobom chce zabezpečiť splnenie svojho záväzku z ponuky pre ČEZ, že 70 % zákazky budú realizovať české firmy.

Vysokú účasť českého priemyslu na dostavbe Temelína sľubuje tiež Westinghouse. Ten už tiež podpísal memorandá o spolupráci s mnohými firmami, okrem iného napríklad so strojárenskou skupinou Vítkovice.

Tento týždeň Westinghouse oznámil podpis memoránd o spolupráci s ďalšími tromi podnikmi. „Tri podpísané memorandá pokrývajú absolútnu väčšinu projektantských prác, ktoré sú nevyhnutné pre naplnenie českých noriem a legislatívy. Ak by projekt AP1000 zvíťazil v temelínskom tendri, získali by stovky českých inžinierov prácu v hodnote niekoľko stoviek miliónov českých korún,“ uviedol Westinghouse v tlačovom prehlásení.

„Spojenie s významnými českými projektantskými firmami je nielen potvrdením nášho záväzku využiť miestnych ľudí a zdroje, ale aj toho, že ČEZ-u dáme tú najlepšiu ponuku. Tieto firmy budú v maximálnej možnej miere zapojené do existujúcich projektov výstavby AP1000, čím sa začne transfer kľúčových znalostí,“ uviedol viceprezident Westinghouse Sandy Rupprecht.

O dostavbu Temelína sa uchádzala ešte francúzska spoločnosť Areva, ktorá rovnako uzatvorila zmluvy o budúcich zmluvách s českými podnikmi. ČEZ však Arevu z tendra vyradil. Rozhodnutie ČEZ tento týždeň potvrdil Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže, Areva sa ale proti jeho rozhodnutiu odvolala a stále sa usiluje o návrat do výberového konania.

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Temelína by mala stáť medzi 200 a 300 miliardami českých korún a mala by viac než zdvojnásobiť výkon juhočeskej jadrovej elektrárne. ČEZ chce víťaza vyhlásiť ešte v tomto roku v septembri, elektráreň by sa mala uviesť do prevádzky v roku 2025.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.