Záujem o využívanie bioplynu v Česku sa zvyšuje
O výstavbu bioplynových staníc v Juhočeskom kraji je enormný záujem. V súčasnosti je pripojených celkom 14 staníc s inštalovaným výkonom 8,6 MW. Ďalších 42 projektov je v pokročilom štádiu prípravy. „Limitujúcim faktorom je však dnes nemožnosť pripojenia do verejnej distribučnej siete elektriny,“ informoval Jan Štambaský z Českej bioplynovej asociácie.
V Českej republike je v súčasnosti 138 poľnohospodárskych bioplynovývh staníc s celkovým výkonom 77 MW. V súčasnosti je rozvoj veľmi podobný a vyrovnaný vo všetkých regiónoch, s výnimkou Ústeckého a Libereckého kraja.
Bioplynové stanice predstavujú pre poľnohospodárskej podniky dobrú príležitosť pre nepotravinárske využitie produkcie a tým zvýšenie stability podnikania. „Juhočeskí poľnohospodári sú pre výrobu bioplynu optimálne vybavení,“ uviedla riaditeľka juhočeskej agrárnej komory Hana Hricová. Farmári sa snažia využiť krmivovú základňu a vedľajšie produkty z živočíšnej výroby ako garantovaný zdroj príjmov.
Dotačné mechanizmy zvyšujú atraktivitu „bioplyniek“
Poľnohospodárom pri budovaní bioplynových staníc pomáha možnosť získať na ne dotácie a stopercentný úver od bánk. Aj vďaka nim sa darí udržať pracovné miesta v živočíšnej výrobe. Náklady na postavenie bioplynovej stanice sa pohybujú okolo 60 až 100 miliónov českých korún.
„Ideálnym stavom je technológia umožňujúca speňažiť nielen vyrobenú elektrinu, ale aj odpadové teplo,“ uzavrela Hricová. Veľkú perspektívu môže skrývať uplatnenie upraveného metánu v spojení so zemným plynom. Dokáže si tiež predstaviť využitie bioplynu ako paliva pre motorové vozidlá v súvislosti s rozvojom CNG (stlačený zemný plyn) technológií.
ČTK, energia