Záujem Čechov o zmenu dodávateľa plynu sa znížil
Vlani zmenilo za prvých osem mesiacov dodávateľa plynu 239 tis. zákazníkov, za celý rok ich bolo 348-tisíc. Vrcholný záujem o prechod k inému dodávateľovi s plynom bol v roku 2011, keď dodávateľa zmenilo takmer 362 tis. českých zákazníkov. V uplynulých rokoch najčastejšie odchádzali klienti veľkých dodávateľov, ktorých lákali lacnejšie ponuky menších hráčov na trhu.
Veľkí hráči zaujali
V tomto roku sa ale situácia zmenila, keď na jar dominantný hráč na českom plynárenskom trhu, energetická spoločnosť RWE, oznámil zlacnenie o desať percent. K RWE sa pripojili aj ďalšie spoločnosti, plyn zlacnili napríklad Pražská plynárenská alebo najväčší alternatívni dodávatelia Bohemia Energy či Centropol Energy.
„Veľkí dodávatelia prišli s cenovo atraktívnou ponukou, ktorú navyše podporili rozsiahlou marketingovou kampaňou. Vďaka tomu sa im podarilo existujúcich klientov udržať,“ uviedol Michal Hardyn z portálu TopSrovnani.cz. „Stále sa dajú nájsť menší dodávatelia, u ktorých sa dá ušetriť niekoľko sto českých korún ročne naviac. Tak nízka úspora ale pravdepodobne väčšine zákazníkov nestojí za to, aby od dodávateľa so zabudovanou značkou odchádzali,“ doplnil.
Na zníženie počtu zákazníkov, ktorí menia dodávateľa plynu, sa podpisuje tiež to, že veľa spoločností uzatvára s odberateľmi viacročné zmluvy. „Nemalej skupine zákazníkov stále bežia niekoľkoročné zmluvné záväzky. Nemajú teda možnosť využiť lacnejšie ponuky a zmeniť dodávateľa,“ uviedla Jana Poncarová z Energetickej poradne.
Liberalizácia trhu na Slovensku (pomaly) napreduje
Aj slovenské domácnosti menia svojho dodávateľa energií, predovšetkým dodávateľa zemného plynu. Podľa štatistík Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zmenilo v roku 2012 svojho dodávateľa 131 tis. odberných miest, z toho možnosť vybrať si nového dodávateľa elektriny využilo 57 tis. domácností.
Slovenského zákazníka možno ale stále charakterizovať ako konzervatívneho. V okolitých krajinách napreduje liberalizácia trhu s energiou oveľa rýchlejšie. V slovenských podmienkach však hrá kľúčovú rolu aj cenová regulácia a spôsob jej výkonu, čo môže mať negatívny vplyv najmä na motiváciu menších dodávateľov investovať do akvizícií v segmente domácností.
ČTK, energia.sk