Zástupcovia krajín V4 rokovali o energetických projektoch
Hlavným cieľom rokovania bola diskusia o severo-južnom plynárenskom prepojení, ktoré má spájať LNG terminály v Chorvátsku a Poľsku a má prechádzať všetkými krajinami V4 a Chorvátskom. Rokovanie bolo konštruktívnym dialógom o súčasnom stave a ďalších krokoch s cieľom prípravy technického dizajnu koridoru tak, aby boli jednotlivé projekty pripravené na získanie finančnej pomoci na úrovni EÚ v rámci novej finančnej perspektívy od roku 2014. Krajiny vo svojich prezentáciách zhrnuli posledný vývoj a načrtli ďalší postup pri spolupráci v tejto oblasti.
Súčasťou rokovania bola tiež diskusia s prevádzkovateľmi prenosových sietí Slovenska a Maďarska o plynárenskom prepojení oboch krajín. Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR a Ministerstvo národného rozvoja Maďarskej republiky deklarovali vôľu odstrániť existujúce bariéry vo vývoji projektu v čo najkratšom čase a dospeli k dohode o zaslaní spoločného listu ministrov, prevádzkovateľov a regulátorov do Európskej komisie. V tomto liste zúčastnené strany na politickej aj komerčnej úrovni prejavia záujem maximalizovať úsilie smerom k realizácii projektu a využitiu finančnej pomoci EÚ v rámci Európskeho hospodárskeho plánu obnovy.
Štátny tajomník MHV SR viedol diskusiu, ktorá sa týkala otázky spoločných projektov v oblasti zvyšovania energetickej bezpečnosti, kde majú krajiny V4 ambíciu ovplyvniť tvorbu dokumentov EÚ, konkrétne Infraštruktúrneho balíčka v oblasti energetiky, ako aj úroveň financovania zo strany EÚ.
Na rokovaní sa prediskutovali taktiež otázky pripravovaných strategických dokumentov EÚ v oblasti energetiky, ktorými sú Akčný plán energetiky pre roky 2011 – 2020 a Stratégia 2050, kde sa delegáti krajín V4 zhodli na spoločnom prístupe pri pripomienkovaní dokumentov s cieľom zasiahnuť do ich konečnej podoby.
V poobedňajších hodinách prebiehalo prvé rokovanie Pracovnej skupiny k severo-južnému plynárenskému prepojeniu, ktoré sa uskutočnilo vo formáte V4+ (krajiny V4 a Chorvátsko). Realizácia severo–južného plynárenského koridoru patrí medzi kľúčové priority slovenského predsedníctva. Zúčastnili sa ho nielen zástupcovia zodpovedných ministerstiev, ale aj regulačných orgánov a prevádzkovateľ prepravnej plynárenskej siete.
Copyright © TASR 2010