Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zarosene okno
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: Flickr.com/David Masters
25. novembra 2014 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Zarosené okná – čo s tým?

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Domácnosti s rosiacimi sa oknami
Čo by ste mali vedieť? Roseniu môže zabrániť:

  • časté vetranie
  • vlhkosť v byte pod 50 %
  • pri varení používajte digestor
  • vetrajte kúpeľňu
  • bielizeň sušte na balkóne
  • miestnosti vykurujte na minimálne 21 °C
  • zvážte investíciu do okien s lepšími izolačnými vlastnosťami

Zarosené okná v interiéri vznikajú tak, že sa na chladných sklách kondenzujú vodné pary zo vzduchu v miestnosti. Kondenzovaná voda väčšinou steká na tesnenie rámu i okenný parapet a v týchto miestach sa potom často tvoria škodlivé plesne. Voda tiež postupne degraduje aj okenný rám, a vnútorné rosenie skiel je preto jednou z príčin nižšej životnosti okien. Rosenie okien je fyzikálny jav, ktorý nemožno úplne potlačiť, pár možností, ako vznik kondenzovanej vody na sklách obmedziť, však existuje.

Pleseň v dome. Foto: Flickr.com/seishin17 (Licencia Creative Commons)

Prečo sa okná zahmlievajú?

Kondenzácia vody nastáva v prípade, keď sa vodnou parou nasýtený vzduch stretne s chladnejšou plochou rámu či skla okna. Ak sa vám okná veľa zahmlievajú, je to známka príliš vysokej vlhkosti vzduchu v miestnosti. Vlhkosť sa do vzduchu dostáva rôznymi cestami – najviac zvlhčuje vzduch varenie v kuchyni bez digestora alebo nezavreté dvere do kúpeľne. Na koncentrácii vodných pár sa podieľajú aj ľudia (vydychovaný vzduch, jedna osoba vypotí cca 50 – 100 g vody za hodinu, záleží na fyzickej aktivite), domáce zvieratá a kvety.

Na zahmlievaní okien sa podieľa aj teplota v miestnosti. Ak menej kúrite, vnútorné sklo okna je viac chladné a voda sa na ňom skondenzuje. Typicky to nastáva v spálni počas noci, kedy chceme radšej spať v chladnejšej miestnosti.

Kvalitné okná sa rosia menej

Rosením často trpia moderné plastové okná, ktoré vďaka svojej konštrukcii miestnosť izolujú takmer hermeticky. Vlhkosť sa na nich väčšinou zráža u spodného okraja skla, kde je sklo v kontakte s vnútorným dištančným rámčekom. Ten je totiž u lacnejších okien vyrobený z hliníka a vzniká okolo neho chladnejšia oblasť – tzv. tepelný most.

Na rosení skla má zásadný vplyv aj povrchová teplota okna. Ak je nízka, okná sa pochopiteľne rosia viac. Platí pritom, že menej kvalitné okná s nižšími izolačnými schopnosťami majú povrchovú teplotu nižšiu, než okná kvalitnejšie – napríklad zasklené trojsklami. Ak sa chytáte okná meniť, mali by ste preto voliť také, ktoré budú mať čo najlepšie izolačné vlastnosti. Spoznáte to nielen na menšom rosení, ale tiež na ďaleko väčšom tepelnom komforte v miestnosti. Pri okne s vyššou povrchovou teplotou vám skrátka nebude toľko zima.

Vetráme, ale málo

Pre základnú prevenciu rosenia okien stačí pravidelne a dobre vetrať. Vďaka vetraniu znížite rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou vzduchu a nežiaduci vlhký teplý vzduch navyše „utečie“ von. Akonáhle sa teplota a vlhkosť vzduchu v miestnosti zníži, okná sa rosiť prestanú. Aj vetrať sa však musí vedieť. Odborníci často uvádzajú, že ľudia vetrajú málo a zbytočne žijú vo vlhkých miestnostiach s príliš vydýchaným vzduchom a vysokou koncentráciou CO2, alebo naopak vetrajú dlho, ale s malou intenzitou.

Vetrať je potrebné čo najčastejšie, avšak len krátko a intenzívne. „Dve osoby sediace pri televízii v bežne veľkej miestnosti by mali vyvetrať prievanom vždy približne po 90 minútach,“ uvádza energetický audítor Karel Murtinger.

Flickr.com/glasseyes view – licencia Creative Commons

Nemusíte mať pritom obavu, že sa časté vetranie nejako negatívne prejaví na vašom účte za kúrenie. Aj keď je vonkajší vzduch chladnejší, je tiež suchší a rýchlejšie sa v miestnosti opäť prehreje.V letných mesiacoch môže proti roseniu okien pomôcť aj mikrovetranie. Okno pri ňom nie je zatvorený úplne, ale medzi rámom a krídlami zostáva niekoľkomilimetrová medzera, ktorou do miestnosti neustále prúdi čerstvý vzduch. Naopak v zime je mikrovetranie nevhodné a rosenie okien skôr zhoršuje. Vzduch sa totiž v miestnosti vymieňa pozvoľna. Rámy okien a tesnenie okolo okien býva vonkajším vzduchom ochladzované. Von naopak prúdi teplý, vlhký vzduch. Vlhkosť v ňom obsiahnutá môže na ochladenom tesnení alebo okne kondenzovať.

Ako zabrániť roseniu okien?

  • Často vetrajte – v miestnosti by ste mali vetrať aspoň trikrát denne cca 10 minút. Vetranie by malo byť intenzívne. Nemusíte mať obavy z energetických strát – behom desiatich minút vetrania sa nestačia steny prechladnúť a chladný čerstvý vzduch sa v interiéri rýchlo prehreje.
  • Udržiavajte vlhkosť v byte pod 50% – pri tejto úrovni vlhkosti nedochádza ku kondenzácii vody na sklách okien tak ľahko.
  • Cez deň vytiahnite žalúzie a rozhrňte závesy či záclony. Sklo okna sa tak môže lepšie prehrievať.
  • V kuchyni používajte digestor, vetrajte kúpeľňu a bielizeň sušte na balkóne – znížite tým vlhkosť vzduchu v interiéri.
  • Miestnosti vykurujte na minimálne 21 ° C, aby sa okno dobre prehrialo. Ťažko sa to samozrejme realizuje v spálni.
  • Zvážte investíciu do okien s lepšími izolačnými vlastnosťami, prípadne do vetracieho systému s rekuperáciou tepla.
  • V zime nepoužívajte mikrovetranie, pretože zbytočne ochladzuje okno a príliš nepomôže. Vetrajte radšej viackrát a intenzívne.
  • Ak sa vám okná zahmlia, vyvetrajte a potom viac zakúrte. Kondenzovanú vodu na tesnení a parapete priebežne utierajte, aby ste predišli rastu plesní.

(c) energia.sk, nazeleno.cz

Text publikujeme v zmysle Zmluvy o obsahovej spolupráci

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.