Západoslovenskí energetici pokračujú v inovatívnych európskych projektoch za stovky miliónov eur
Aj napriek neľahkej situácii na energetických trhoch pokračovala Západoslovenská energetika (ZSD) v realizácii dvoch inovatívnych európskych projektov. Slovenská firma pracovala a plánuje ďalej pokračovať v slovensko-českom projekte ACON Smart Grids za 182 miliónov eur. Západoslovenskí energetici nezabúdajú ani na projekt Danube InGrid za 292 miliónov eur.
Projekt ACON Smart Gridts je realizovaný výlučne distribučnými spoločnosťami, za Slovensko ZSD a za Česko EG.D, v regióne strednej a východnej Európy, ktorý uspel medzi projektami spoločného záujmu EÚ a bol zaradený medzi Projekty spoločného záujmu (Projects of Common Interest, PCI) na takzvaný zoznam v kategórii inteligentných sietí.
„Zároveň ide o historicky prvý slovensko-český projekt zameraný na masívne nasadzovanie najmodernejších smart technológií, ktorý umožní nástup “novej energetiky“ založenej na lokálnych obnoviteľných zdrojoch,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ZSD Michaela Dobošová. Projekt ACON Smart Gridts má prispieť k posilneniu bezpečnosti a stability dodávok elektriny, zvýšeniu kapacity sústavy, či kreovaniu optickej infraštruktúry v dĺžke stoviek kilometrov.
Hodnota podporeného projektu
Získaním statusu PCI sa tak môžu projekty uchádzať o spolufinancovanie z Nástroja na prepájanie Európy EÚ. Celková hodnota podporeného projektu ACON sa pohybuje vo výške spomínaných 182 miliónov eur, pričom spolufinancovanie z uvedeného nástroja dosahuje 91,2 mil. eur. Náklady každého z partnerov projektu predstavujú približne 50 %. Projekt ACON je realizovaný počas rokov 2018 až 2024.
Doteraz vrátane roku 2022 boli v rámci projektu ACON zrealizované investície v celkovej výške presahujúcej 32 miliónov eur. „Úspešne sa podarilo vybudovať takmer 260 kilometrov optických trás, zmodernizovať 27 transformačných staníc nasadením monitorovacích a komunikačných technológií, vybudovali a uviedli sme do prevádzky novú elektrickú stanicu 110/22 kV v blízkosti Borského Sv. Jura, ktorá významne prispeje k spoľahlivosti a stability distribúcie elektriny v danom regióne, a v neposlednom rade boli navrhnuté a implementované hardvérové a softvérové riešenia v rámci nasadzovania smart grid IT platformy,“ dodala Dobošová.
Projekt bude pokračovať
V realizácii projektu budú západoslovenskí energetici pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. „Zvýšený zákaznícky komfort tak pocíti v horizonte nasledujúcich piatich rokov vyše 190-tisíc zákazníkov, predovšetkým v okresoch Malacky, Senica, Skalica, Myjava, Nové Mesto nad Váhom a Trenčín, ako aj ďalší zákazníci regiónu južnej a východnej časti Českej republiky. Jedným z hlavných cieľov projektu ACON je spolupráca distribučných sústav medzi Slovenskou a Českou republikou, preto zahŕňa primárne prihraničné oblasti medzi Českom a Slovenskom, ako aj cezhraničné prepojenia,“ doplnila Dobošová.
Slovensko-maďarský projekt Danube InGrid je už v poradí druhým PCI projektom v kategórii smart grid realizovaným spoločnosťou ZSD, pričom tento status získal v roku 2020. Projektovými partnermi sú aj spoločnosť Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) a maďarský prevádzkovateľ distribučnej sústavy E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt (EED). Dotknutým územím je región západného Slovenska a severozápadného Maďarska.
Grantové prostriedky
Projekt Danube InGrid využil možnosť uchádzať sa o spolufinancovanie z Nástroja na prepájanie Európy EÚ, pričom v októbri 2020 mu boli udelené historicky najvyššie grantové prostriedky v kategórii smart grids vo výške 102 miliónov eur, čo pri celkovej hodnote projektu 292 miliónov eur predstavuje 35 % spolufinancovanie.
„Primárnym zámerom projektu Danube InGrid je prepájanie energetických trhov medzi Slovenskom a Maďarskom a súvisiace vybudovanie inteligentnej siete v regióne strednej a východnej Európy, ktorá umožní rozsiahlejšiu integráciu výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov do distribučnej sústavy, pri udržaní vysokej kvality a bezpečnosti dodávok,“ dodala Dobošová.
Aktivity rozvoja
Doteraz v rámci projektu Danube InGrid bolo 13 kusov transformačných staníc vysokého a nízkeho napätia vybavených smart zariadeniami umožňujúcimi diaľkový zber údajov, ovládanie zariadení alebo diaľkovú lokalizáciu porúch v distribučnej sústave. Zároveň energetici vybudovali 24,5 kilometra optických trás pre zabezpečenie komunikácie a viacero diaľkovo ovládaných úsekových odpojovačov pre flexibilnejšie manipulácie na úrovni vysokého napätia.
„Pokračovali aktivity rozvoja IT riešení v oblastiach asset managementu, kyberbezpečnosti, výmeny dát so zákazníkmi. V prevádzke už od roku 2021 sú dve nové meteostanice umožňujúce sledovanie počasia vo vybraných lokalitách distribučného územia ZSD s potenciálom pre budúce zdieľanie dát s projektovými partnermi,“ konštatovala Dobošová.
Projekty spoločného záujmu (Projects of Common Interest, PCI) predstavujú kľúčové infraštruktúrne projekty, ktorých cieľom je prepájanie európskych energetických systémov a dosahovanie energetických a klimatických cieľov EÚ. Projekty ACON a Danube InGrid figurujú na piatom oficiálnom zozname PCI projektov a v závere roka 2022 Západoslovenská energetika podala žiadosti o ich opätovný zápis na pripravovaný šiesty zoznam projektov spoločného záujmu Európskej únie.