Západné firmy vraj líbyjskej ropnej spoločnosti dlhujú miliardy dolárov
Líbya má najväčšie zásoby ropy v Afrike. Pred začatím povstania proti režimu Muammara Kaddáfího vo februári ťažila asi 1,6 milióna barelov denne. Platby za ropu za miliardy dolárov sa podľa Reuters zastavili v marci, kedy OSN po zásahu na demonštrantov uvalila na NOC sankcie.
Niektoré spoločnosti prestali s NOC obchodovať už vo februári. Iné ale podľa obchodných zdrojov Reuters získali ropu zadarmo, keď využili splátkových termínov NOC, ktoré obvykle počítajú s 30-dňovovou lehotou na prevod peňazí.
Medzi dlžníkmi sú podľa vysoko postaveného zdroja NOC veľké americké firmy ako ConocoPhillips či Exxon Mobil Corp, britská BP, rakúska ropná a plynárenská spoločnosť OMV, talianska ropná spoločnosť Eni a Sąras alebo spoločnosť Vitol.
„Začíname uskutočňovať opatrenia, aby sme od nich získali peniaze späť. Ide o viac ako 6 mld. dolárov,“ uviedol zdroj z NOC.
Saras, Eni, Vitol a OMV sa podľa Reuters odmietli k tvrdeniu vyjadriť. BP povedal, že dodržiava všetky medzinárodné sankcie a Conoco sa nepodarilo zastihnúť. Nemenovaní obchodníci pracujúci pre niektoré z týchto firiem uviedli, že NOC je veriteľom a že ich spoločnosti sa chystajú dlh uhradiť. Exxon Mobil Corp uviedol, že dlh u NOC vyrovná. „Vyrovnáme akékoľvek neuhradené záväzky za ropu zakúpenú a získanú pred sankciami,“ povedal podľa Reuters hovorca Exxon s tým, že spoločnosť zostáva viazaná pokračujúcimi sankciami. Suma však známa nie je.
Podľa prepočtov Reuters mal vývoz líbyjskej ropy len za marec nominálnu hodnotu 4,5 mld. dolárov. Akékoľvek neočakávané vyplatenie veľkej čiastky v čase klesajúcich cien ropy a neistoty s ohľadom na rast ekonomiky by sa mohlo odraziť v obchodných ziskoch za štvrtý štvrťrok.
Zdroj: ČTK, energia
Ilustračná snímka: SITA/AP Photo