Zamestnanci ropného sektoru v Kuvajte ukončili štrajk
Odborový zväz vo vyhlásení uviedol, že urobí všetko preto, aby sa ťažba vrátila čo najrýchlejšie na úroveň pred štrajkom. Zatiaľ nie je jasné, aké ústupky boli odborárom ponúknuté, upozornila agentúra AP. O ukončení štrajku sa zrejme zaslúžil vládca Kuvajtu, šajch Sabah Ahmad Džábir Sabah, ktorý hovoril so zástupcami odborov a sľúbil im ochranu ich práv podľa zákona.
Kuvajt je podľa výšky ťažby štvrtým najväčším členom ropného kartelu OPEC. Na celosvetových zásobách ropy má podiel 8 %. Pred štrajkom krajina ťažila zhruba tri milióny barelov denne.
Zamestnanci začali protestnú akciu kvôli obavám, že súčasťou plánovanej reorganizácie mzdového systému vo verejnom sektore bude zníženie miezd a odmien a taktiež prepúšťanie. Odborom s rovnako nepáčia plány na privatizáciu časti ropného sektora. Štrajku sa nezúčastnili zahraniční zamestnanci. V kuvajtskom ropnom priemysle pracuje 20.000 ľudí, z toho 13.000 je ich v odboroch.
Štrajk pomohol tento týždeň k rastu cien, pretože mierne sa znížil súčasný nadbytok tejto suroviny na trhu a zmiernil negatívny dôsledok krachu rokovaní o zmrazení ťažby medzi poprednými svetovými producentmi ropy. Po správe o ukončení štrajku už v Ázii ceny ropy opäť výrazne klesajú.
Kuvajt je jednou z najbohatších krajín v pomere hrubého domáceho produktu na hlavu. Štrajky sú v tamojšom štátnom sektore pomerne časté. Je to výnimka oproti iným štrajkom Perzského zálivu, akými sú Spojené arabské emiráty, kde sú odbory zakázané, napísala agentúra Reuters.
ČTK, energia.sk