Zámerom SE je začať s generálnymi opravami v Gabčíkove v roku 2016
Slovenské elektrárne (SE) popri bežnej údržbe pripravujú aj generálne opravy turbín na Vodnej elektrárni Gabčíkovo (VEG).
„Keďže plán generálnych opráv schválený predchádzajúcim vedením Vodohospodárskej výstavby, š.p. bol zamietnutý po zmene vedenia v roku 2012, pripravuje sa plán podľa nových požiadaviek. Zámerom SE je začať s generálnymi opravami už v roku 2016,“ uviedla spoločnosť pre portál energia.sk.
Vláda minulý týždeň schválila správu o prevádzkových vzťahoch v elektrárni Gabčíkovo. Jedným z hlavných problémov má byť ohrozenie bezpečnej a efektívnej prevádzky VEG z dôvodu nevykonania generálnych opráv (GO) turbín.
„Slovenské elektrárne majú povinnosť zo zmluvy vykonať generálne opravy, nielen urobiť údržbu, o ktorej hovoria, že už do nej investovali 14 miliónov eur,“ poznamenal minister životného prostredia Peter Žiga, ktorý materiál predložil.
„Oni ich mali začať v roku 2009, dodnes sa neurobila ani jedna turbína. Takto to naťahujú, asi majú nejaký zámer, prečo to robia. My ich musíme vyzvať k tomu, aby dodržiavali zmluvu,“ dodal.
Firma však odmieta tvrdenia o ohrození bezpečnej a efektívnej prevádzky Gabčíkova z dôvodu nevykonania GO.
„Generálne opravy turbín na vodných elektrárňach sa spravidla vykonávajú raz za 30 rokov. Celosvetové skúsenosti však hovoria aj o dlhšom prevádzkovaní vodných elektrární bez nutnosti GO v prípade kvalitnej priebežnej údržby. Promptnejšie vykonanie generálnych opráv je nutné iba v prípade zistenia závažnej poruchy pri bežnej kontrole alebo pri extrémnej udalosti, akou sú napríklad povodne,“ uviedli Slovenské elektrárne v stanovisku.
Gabčíkovo, ktoré je našou najväčšou vodnou elektrárňou, bolo do prevádzky uvedené v roku 1992 a patrí tak k najmladším na Slovensku.
„Počas doterajšieho prevádzkovania elektrárne zo strany SE – od roku 2006 sa nevyskytli žiadne závažné poruchy, či rizikové situácie. Práve naopak, dôkazom vynikajúceho stavu elektrárne boli aj povodne v minulom roku,“ pripomenula spoločnosť. „Vďaka manažovaniu vodného diela zo strany pracovníkov SE sa vtedy podarilo zvládnuť extrémnu situáciu a prakticky tak ochrániť Bratislavu pred prívalovou vlnou.“
© energia.sk