Zákonom o teple sa bude zaoberať Ústavný súd
Snahou opozičných zákonodarcov o zmenu Zákona o tepelnej energetike sa bude zaoberať aj Ústavný súd SR. Legislatívny rámec prešiel v roku 2014 novelizáciou, ktorá podľa nich znemožňuje odpojiť sa od centrálneho zdroja tepla (CZT) a vybudovať si vlastnú domovú kotolňu. Tento stav považujú za obmedzovanie ústavného práva ľudí pri narábaní s vlastným majetkom.
„Oblasť energetiky na Slovensku je poznačená viacerými legislatívno-mocenskými zásahmi, ktorých zákonnosť a ústavnosť je pochybná. Do tejto skupiny možno zaradiť aj napádané ustanovenia zákona o tepelnej energetike,“ uviedol Pavol Poláček, partner a konateľ advokátskej kancelárie Semančín Poláček s.r.o.
Súčasný regulačný rámec stanovuje prísne podmienky na skončenie odberu tepla z CZT. V prípade takých zdrojov tepla, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie, prakticky odberateľom znemožňuje možnosť odpojiť sa.
Pokiaľ ide o výstavbu nových zdrojov, v procese schvaľovania sa skúma negatívny dopad na hospodárnosť a energetickú efektívnosť existujúcich sústav tepelných zariadení, životného prostredia alebo nákladov na teplo. Na povolenie má rozhodujúci vplyv dotknutý dodávateľ CZT, od ktoré sa žiadateľ o stavebné povolenie odpája.
Názor teplárov
Kľúčovým argumentom opozičných poslancov v prospech výstavby malých kotolní sú nižšie náklady na výrobu tepla v porovnaní s CZT. Podľa šéfa Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) sa ale takéto tvrdenia neopierajú o serióznu prípadovú štúdiu. „Legislatívne zmeny sa snažia presadiť bez vážnych argumentov,“ uviedol nedávno pre náš portál Miroslav Obšivaný.
Centrálne vykurovanie zásobuje teplom asi tretinu Slovenska. Odpájanie sa od CZT považujú teplári za nesystémové. Okrem negatívneho vplyvu na životné prostredie sa podľa nich rozmach malých kotolní najviac dotkne sociálne slabších ľudí, ktorí v systéme zostanú a zdražie im tak účet za teplo.
Právny pohľad
Oslovená právna kancelária ale považuje súčasný stav z právneho hľadiska za problematický a nekoncepčný. „Ide o vážny zásah do ústavných práv vlastníkov bytového domu, ktorí svoj majetok nemôžu plnohodnotne užívať a nakladať s ním podľa vlastnej vôle,“ poznamenal Pavol Poláček.
„Tu je potrebné zdôrazniť, že pri obmedzovaní základných práv a slobôd sa vždy musí dbať na ich podstatu a zmysel, a takéto obmedzenie musí byť primerané a musí sledovať legitímny cieľ. V tomto prípade vyvstávajú vážne pochybnosti o ústavnosti zásahu. Súčasná regulácia spôsobuje výraznú nerovnováha medzi právami a záujmami dodávateľov tepla na jednej strane a vlastníkov bytových domov na strane druhej, ktorí zjavne ťahajú za kratší koniec,“ vysvetlil advokát. „Takáto regulácia vychádza z dedičstva centrálneho plánovania a odporuje princípom trhovej ekonomiky a slobodného trhu.“
O rastúcich problémoch regulácie v energetike podľa Poláčka svedčí aj to, že okrem zákona o tepelnej energetike rovnaký súd aktuálne posudzuje aj ústavnosť dvoch ďalších predpisov v oblasti energetiky – odobratie zákonnej podpory podľa zákona o obnoviteľných zdrojoch energie a zavedenie platby za prístup do distribučnej sústavy, tzv. G-komponentu.
© energia.sk