Za poklesom ceny silovej elektriny stojí hlavne politika EÚ
Podľa údajov o stave európskeho trhu s elektrinou, ktoré štvrťročne zverejňuje Európska komisia, pokles cien uhlia od roku 2011, nízke ceny emisných povoleniek a rastúci podiel obnoviteľných zdrojov viedli v roku 2012 a začiatkom roka 2013 k relatívne stabilným veľkoobchodným cenám elektriny. V druhom kvartáli 2013 však došlo k ich prudkému poklesu, uviedla Komisia aj vo svojej správe o cenách a nákladoch na energie, ktorú zverejnila začiatkom tohto roka. Skok v úrovniach výroby z OZE pomohol dostať v tomto období ceny v regióne stredovýchodnej Európy na 4-ročné minimá, dodala.
Počas jarnej konferencie SPX, ktorá sa konala koncom minulého týždňa, odborníci z radov energetických firiem pôsobiacich na Slovensku potvrdili, že ľahký pokles cien elektriny sa zaznamenal aj počas prvého polroka 2014. Zároveň sa zväčšil rozdiel medzi cenou v základnom pásme a špičke.
„Za poklesom ceny stojí politika EÚ a podpora obnoviteľných zdrojov, ktoré tlačia cenu silovej elektriny dole,“ uviedol Martin Kumpan zo spoločnosti SE-Predaj. Poukázal predovšetkým na jasne nastavenú politiku podpory OZE v Nemecku, na ktoré sú Slovensko a Česká republika obchodne napojené, čím kopírujeme vývoj cien na nemeckej burze.
Ján Pišta zo spoločnosti Stredoslovenská energetika dodal, že s odpájaním najdrahších zdrojov na trhu klesá cena celkového energetického mixu.
Zbližovanie trhov?
Napriek tomu, že market couplingom dochádza v regióne stredovýchodnej Európy k zlučovaniu procesov obchodovania s energiou a alokácie kapacít, v marci sa zaznamenala zmena spreadu medzi nemeckou burzou EEX, PXE CZ a PXE SK.
Ako vysvetlil Martin Kumpan, v pozadí tohto procesu je hlavne nespárovanie slovenského a maďarského trhu, kde je cena elektriny oveľa vyššia. Nielenže sa elektrina zo slovenského spotového trhu vyváža do Maďarska a na Balkán, kde je cena vyššia, ale jej smerovanie cez naše územie ovplyvňuje aj cenu na Slovensku.
Od 11. novembra by sa mal CZ-SK-HU market coupling rozšíriť o rumunský denný trh s elektrinou. Ján Pišta pripomenul, že cena v Rumunsku je stále nižšia než v Maďarsku, od 1. júna tiež Bukurešť zrušila dovtedy aplikovaný vývozný poplatok. Po pripojení rumunského trhu sa podľa neho zvýši vývoz elektriny do Maďarska po tejto trase, poklesne obchod cez Slovensko a Rakúsko, čím sa ceny u nás opäť priblížia k českým.
Výhľad vývoja cien
Vzhľadom na to, že na ceny elektriny majú čoraz väčší vplyv politické intervencie a nie tradičné fundamenty, predikcia vývoja cien je zložitá.
„Politika EÚ má charakter pokusov a omylov,“ poznamenal Martin Kumpan.
Príkladom môžu byť zásahy do fungovania obchodovania s emisiami. V súvislosti so schválením backloadingu sa predpokladal nárast cien povoleniek aj elektriny, avšak predpokladaná úroveň sa nedosiahla.
Jan Pišta poukázal na to, že v obdobnom duchu sa v súčasnosti EÚ pripravuje na zavedenie trhovej stabilizačnej rezervy od roku 2021, hoci niektorí politici vrátane nemeckej ministerky životného prostredia avizujú, že sú ochotní podporiť jej spustenie už v skoršom termíne.
Ďalšou anomáliou na trhu s elektrinou bude podľa neho zavedenie kapacitných mechanizmov. Poskytovanie týchto platieb totiž nebude výsledkom trhových síl, ale premietne sa v regulovaných poplatkoch.
Nakoľko dosah týchto opatrení ešte nie je známy, je ťažké ho započítať do predikcií cien. Ak však aj trhová cena elektriny bude aj naďalej klesať, koncová cena sa môže vzhľadom na premietnutie kapacitného mechanizmu do poplatkov zvýšiť.
„Nemusí ísť o zlú vec, ale ako poznám EÚ, dobre to nedopadne,“ uviedol Kumpan. Poukázal na to, že na prelome storočí sa energetika posúvala smerom k liberalizácii, avšak súčasné kroky smerujú späť k regulovanému systému a centralizácii. „Obávam sa toho, že nezostane žiaden otvorený trh,“ dodal.
Jarná konferencia SPX 2014 sa konala 19.-20.6. v Demänovskej doline. Portál energia.sk bol mediálnym partnerom podujatia.
Text: energia.sk, Foto: SPX