Z priorít Energetickej únie je pre Slovensko dominantná energetická bezpečnosť
„Je to v podstate niečo, čo zaujíma aj celý náš región vzhľadom na závislosť od dodávok plynu od jedného dodávateľa. Zároveň máme veľký záujem aj na udržaní konkurencieschopnosti. Slovensko je krajina, v ktorej má priemysel relatívne veľký podiel na tvorbe HDP, práve preto sú ceny elektrickej energie alebo plynu veľmi dôležité,“ uviedla Vašáková dnes na odbornej konferencii Energofórum vo Vyhniach.
Ako ďalej informovala, už krátko po predstavení projektu Energetickej únie začiatkom tohto roka boli v júli predložené prvé legislatívne návrhy – či už to bola smernica o štítkovaní, alebo revízia smernice o systéme obchodovania s emisiami. „Gro legislatívnej práce by malo prísť v roku 2016, aby bola šanca, že sa do skončenia mandátu tejto Európskej komisie dosiahne reálny pokrok aj v oblasti legislatívy,“ konštatovala Vašáková.
Téme Energetická únia sa na konferencii vo svojom video príspevku venoval aj podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič. Zdôraznil, že energetický systém Európskej únie, pokiaľ má naďalej zostať konkurencieschopný, trvalo udržateľný a schopný poskytovať cenovo dostupnú energiu, musí prejsť určitými zmenami. Energetická únia je podľa jeho slov projekt, ktorý sa dotýka všetkých dôležitých aspektov energetického systému Európy, všetkých článkov energetického reťazca od producentov energie, dodávateľov, distributérov, regulátorov až po jej spotrebiteľov.
UPOZORNENIE:
TASR vydáva k správe zvukový záznam, fotoreportáž a videozáznam.
Copyright © TASR 2015