Z Česka na Slovensko bude možné prepraviť viac plynu
Objem prepravy v smere z Česka na Slovensko v budúcnosti porastie. V snahe uspokojiť indikovaný dopyt zo strany zákazníkov sa spoločnosť Eustream a jej český náprotivok Net4Gas rozhodli, že navýšia pevnú prepravnú kapacitu na vstupnom bode Lanžhot. „Predpokladaná celková kapacita vstupného bodu po realizácii projektu by mala dosahovať úroveň 152 mil. m3/denne v prvej fáze a 170 mil. m3 denne v druhej fáze projektu,“ uvádza slovenský prepravca v desaťročnom pláne rozvoja prepravnej siete.
Trhový dopyt po novej dlhodobej prepravnej kapacite bol záväzne potvrdený v rámci celoeurópskej aukcie pevných cezhraničných ročných kapacít, ktorá sa uskutočnila dňa 7. marca 2017. V rámci nej si spoločnosť Gazprom export zabezpečila plynulú prepravu plynu z Nemecka na Slovensko do roku 2039.
Práce prebehnú v rokoch 2019 až 2022
Prvá fáza projektu by sa mala uviesť do prevádzky v poslednom kvartáli 2019. Jej súčasťou je výstavba piatej kompresorovej stanice na Slovensku, ktorá bude stáť v obci Lakšárska Nová Ves na Záhorí. Eustream pri nej využije existujúcu technológiu z Ivanky pri Nitre. O sprevádzkovanie dvoch turbokompresorových jednotiek sa postará taliansky podnik Nuovo Pignone. V súčasnosti pokračuje výkon inžinierskych činností s cieľom získať stavebné povolenie, ako aj povolenie integrovanej prevencie a kontroly znečisťovania. S druhou fázou rozšírenia pevnej prepravnej kapacity sa počíta od roku 2022.
Na SR sa tak cez Lanžhot bude môcť dostať viac plynu nielen z Ruska, ale tiež Nórska, USA či Kataru. Okrem fyzickej dopravy na domáci bod môžu kubíky plynu tiecť v smere na výstupné body Baumgarten, Budince aj Veľké Zlievce.
Medzinárodná energetická agentúra (IEA) v najnovšej správe predpovedá, že vzhľadom ku klesajúcej ťažbe plynu v Európe bude do roku 2030 nevyhnutné doviezť z mimoeurópskych zdrojov približne 100 miliárd metrov kubických plynu ročne. K vyplneniu tejto medzery by mohla pomôcť kombinácia dovozu skvapalneného plynu LNG a prepravy prostredníctvom plynovodných potrubí.
V hľadáčiku aj ďalšie rozvojové projekty
Od roku 2014 je v prevádzke reverz plynu zo Slovenska na Ukrajinu. Aktuálna kapacita výstupného bodu Budince je 14,6 miliárd m3 ročne. V budúcnosti sa môže zvýšiť, slovenský prepravca pokračuje vo výkone inžinierskych činností.
Očakávané zmeny tokov na mape plynovodov v Európe by mali oživiť takisto záujem o prepájací bod Veľké Zlievce. Ako sme informovali, trh vygeneroval dopyt po využívaná prepojenia Slovenska s Maďarskom od roku 2022. S tým súvisí aj investičný projekt pre navýšenie pevnej prepravnej kapacity. „Po realizácii projektu by predpokladaná celková pevná výstupná kapacita prepojovacieho bodu mala dosahovať úroveň 24 miliónov m3 denne a celková pevná vstupná kapacita úroveň 12,2 miliónov m3 denne,“ uzatvára Eustream.
© energia.sk