WSJ: Podpora slnečnej energie v USA nefunguje
Výrazná podpora solárnej energie v USA, ku ktorej v minulých rokoch pristúpili mnohé miestne vlády, neprináša požadované výsledky. Dôkazom je podľa amerického denníka Wall Street Journal bankrot súkromnej spoločnosti Evergreen Solar z Massachusetts. Firma ale tvrdí, že doplatila na lacnú konkurenciu čínskych výrobcov, sťažuje si tiež na nejednotný postup amerických úradov.
Denník v tejto súvislosti pripomína správu agentúry Reuters z roku 2008, ktorá predpovedala, že tzv. „zelená energia” bude s fosílnymi palivami konkurencieschopná do piatich rokov. Medzi tými, ktorí energiu zo solárnych panelov silne propagovali, bol takisto šéf Evergreen Solar Richard Feldt.
WSJ správu pripomína práve preto, že Evergreen Solar dostal štedré štátne dotácie. Rozvoj firmy z veľkej časti zaplatili americkí daňoví poplatníci. Denník popísal sled udalostí v článku nazvanom „Nevergreen Solar – ďalšia politická investícia končí krachom”.
Spoločnosť Evergreen Solar má sídlo v meste Marlboro v štáte Massachusetts. Guverér štátu Deval Patrick firme v roku 2007 zabezpečil štátnu podporu 58 miliónov amerických dolárov a to formou priamych subvencií a daňových úľav. Firma za to prisľúbila, že na území štátu postaví výrobné haly. Guvernér vtedy štátnu podporu obhajoval slovami, že „má firme pomôcť rásť a prosperovať priamo tu v Massachusetts”.
Tento rok v januári, kedy už bolo jasné, že firma sa prepadá do stále hlbších strát, jej manažment rozhodol, že továreň v Massachusetts uzavrie. O prácu prišlo zhruba 800 ľudí, ktorí tam pracovali. Solárna lobby vo Washingtone ako reakciu na komentár WSJ odpovedala, že riešením je „nasledovať čínskych politikov” a uskutočniť „strategické investície, ktoré by zatraktívnili tento rýchle rastúci sektor”.
Ekonomický tajomník massachusettského guvernéra Greg Bialecki inému americkému denníku Boston Globe povedal, že pád spoločnosti Evergreen Solar je „výstražnou lekciou”, ale v žiadnom prípade sa nejedná o nevhodné použitie, či plytvanie peňazí, o ktorých sa rozhodlo politicky. „Vedeli sme, že bude náročné presadiť takú výrobu v Spojených štátoch. Možno to ale znamená, že Massachusetts to nemôže riešiť sám. Inými slovami, asi budeme taktiež potrebovať pravidlá na federálnej úrovni,” povedal tajomník.
WSJ ale jeho slová zhrnul inak: „Takže subvencie na úrovni jedného štátu neboli dostatočné, aby Evergeen uspel, pretože neboli dostatočné. A to všetko navzdory stimulom zo strany Obamovho ministerstva energetiky, ktoré sa stalo jednou z najväčších firiem rozvojového kapitálu na svete,” poznamenáva WSJ a pripomína, že ekonomiky Spojených štátov a Číny fungujú každá inak.
„Federálne subvencie teda budú dostatočné, ak Washington napodobní čínsky model štátom plánovanej ekonomiky. Ako ukazuje bankrot spoločnosti Evergreen Solar, v skutočnosti ide to, že model, kde je vláda zároveň investorom, Spojené štáty naspäť k prosperite neprivedie,” uzatvára denník.
ČTK, energia