Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solar fashion
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / jurvetson (licencia Creative Commons)
20. januára 2011 Ostatné od Energia.skSITA

WFES 2011: Slnko nemusí mať vplyv na koncovú cenu elektriny

S rozvojom obnoviteľných zdrojov energie sa spájajú tri veľké výzvy, uviedol včera (19.1.) na svetovom kongrese WFES 2011 Michael Leppert z francúzskej spoločnosti SAFT Batteries. Identifikoval ich nasledovne:

  • rovnováha medzi ponukou a dopytom na trhu s elektrickou energiou, ,
  • manažment prenosových a distribučných sietí a s ním súvisiaca stabilita,
  • energetická efektívnosť – optimalizácia produkcie zo zdrojov pripojených do siete.

Pokiaľ ide o rovnováhu medzi dopytom a ponukou, treba si uvedomiť, že jednotlivé obnoviteľné zdroje majú sezónne, týždenné, ale i okamžité výchylky vo výkone. Naviac tým, že sú decentralizované, ich významný podiel v energetickom mixe vyvoláva regionálnu nerovnováhu v distribučných sústavách, doplnil Leppert.

Kvôli OZE sa s manažmentom prenosových a distribučných sústav spájajú najmä problémy so zachovávaním napätia a frekvencie na stabilnej úrovni. Krátkodobé prebytky alebo výpadky v produkcii elektrickej energie z OZE nútia správcov sietí byť tiež aktívnymi na krátkych (spotových) trhoch.

Do tretice, optimalizácia produkcie z OZE pripojených do siete predpokladá budovanie tzv. inteligentných sietí (smart grids). Cez ne by sa mohli plnohodnotne do systému integrovať aj terajší odberatelia energie.

Elektrickú energiu treba skladovať

Skladovanie elektrickej energie bude čoraz viac aktuálnou témou na všetkých stupňoch v rámci reťazca trhu s elektrickou energiou, tzn. od výroby (zodpovednosť za odchýlku), cez prenos (frekvencia a napätie) a distribúciu (pokrývanie špičkových odberov), až po konečnú spotrebu (možná okamžitá nadprodukcia z malých zdrojov OZE, elektromobilita).

Okrem toho, motivátorom pre rozvoj technológií skladovania elektrickej energie bude v budúcnosti čoraz väčšia miera rozšírenia OZE, ktoré sú decentralizované, v kombinácii s faktom, že správcovia elektrických sietí dnes nemajú vybudované rezervy pre primárnu reguláciu.

Skladovanie je vhodné najmä pre fotovoltaiku

Výzvou pre energetické siete je predovšetkým rozmach fotovoltaických (FV) inštalácií. Z analýz vyplýva, že ak by sa uskladňovalo vždy aspoň 20 percent elektrickej energie vyrobenej v takejto elektrárni, okamžitá odchýlka by sa vo veľkej miere eliminovala – disharmonická krivka v diagrame dodávok by sa stala viac harmonickou. Bez skladovacích kapacít sa dokáže výrazne meniť aj v priebehu sekúnd, pri skladovaní pätiny elektrickej energie by sa mohli zmeny v okamžitom výkone meniť raz za hodinu.

Prevádzkovateľ fotovoltaickej elektrárne by mohol inštalovaním skladovacieho zariadenia v konečnom dôsledku získať. Napríklad ak z FV elektrárne s inštalovaným výkonom 5 MW vie dodať do siete 6 tis. MWh elektrickej energie ročne, pričom by pri zdroji existovalo skladovacie zariadenie schopné podľa potreby uskladniť alebo dodať ročne do 4 tis. MWh, celkové množstvo dodanej elektrickej energie z takejto elektrárne by sa zvýšilo reálne na 7,2 tis. MWh.

Inými slovami, ak by každá FV elektráreň prevzala zodpovednosť za odchýlku a disponovala by dostatočnou skladovacou kapacitou, z rovnakého inštalovaného výkonu by efektívnym spôsobom vedela do prenosovej alebo distribučnej siete dodať ročne o takmer štvrtinu elektrickej energie viac.

Fotovoltaika by nemusela mať vplyv na koncovú cenu elektriny

Príklad inštalácie skladavacieho Li-On zariadenia na Malte dokazuje, že fotovoltaika nemusí mať takmer žiadny vplyv na koncovú cenu elektrickej energie. Spoločnosť SAFT Batteries prepočítala, že inštalovanie batérií k FV elektrárni sa odrazí na koncovej cene za 1 kWh elektriny približne 10 centmi, avšak súčasne sa ušetria náklady na podporné služby pre distribučnú alebo prenosovú sústavu zdražením elektriny, a to konkrétne v hodnote 70 centov na 1 kWh.

Cena elektrickej energie z FV elektrární by sa mohla v prípade využívania skladovacích technológií stanovovať výlučne na trhovom princípe ponuky a dopytu. Aj preto sa v období 2010 – 2011 vo Francúzsku a v Nemecku inštaluje celkovo 75 skladovacích zariadení pri fotovoltaických elektrárňach, uzavrel Leppert.

Svetový energetický kongres World Future Energy Summit (WFES) 2011 sa koná v dňoch 17. – 20. januára 2011 v Abú Dhabi v Spojených arabských emirátoch. Portál energia.sk informuje o panelových diskusiách priamo z jeho dejiska.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.