![lng terminal](https://cdn.sita.sk/sites/38/2020/02/7013-676x450.jpg)
Vznikli dva nové projekty vývozu plynu zo Severnej Ameriky
Americká firma Excelerate Energy, ktorú založil oklahomský miliardár George Kaiser, plánuje vybudovať pri texaskom pobreží Mexického zálivu prvý americký plávajúci závod na premenu plynu na LNG a jeho nákladné tankery. Do prevádzky by sa mal uviesť do roku 2017 pri počiatočnej kapacite 3-4 milióny ton ročne.
Britsko-holandský koncern Royal Dutch Shell chce v spolupráci s firmami z Číny, Južnej Kórey a Japonska postaviť komplex na produkciu LNG na západnom pobreží Kanady. Predpokladajú, že do konca desaťročia by z neho mohli vysielať tankery s LNG do Ázie. Závod by mal mať počiatočnú kapacitu 12 mil. ton ročne a umiestniť by sa mal v Kitimate v Britskej Kolumbii, kam bude prúdiť plyn z obrovských zásob v tejto provincii.
V Severnej Amerike vzniklo v posledných rokoch desať projektov LNG a všetky ťažia z bezprecedentného vzostupu ponuky plynu z bridlicových zdrojov. Ešte pred desiatimi rokmi naopak plánovali americké energetické firmy výstavbu terminálov na dovoz LNG. Medzitým sa kvôli bridlicovému boomu stali USA v plyne sebestačnými a prebytok produkcie zrazil ceny prudko dole. To vývozcov núti poobhliadnuť sa po uplatnení plynu inde.
V USA vyvolali snahy o vývoz plynu politické debaty o tom, či exportovať lacné domáce zdroje alebo začať v energetike prechod z ropy a uhlia na plyn a znížiť tak závislosť na dovoze energií. Naopak Kanada, ktorá stratila v plyne odbytisko v susedných USA, nemá inú možnosť než zháňať odberateľov zámorí. V Ázii sú momentálne ceny plynu na štvorročnom maxime asi 18 amerických dolárov za milión britských termálnych jednotiek, čo je zhruba sedemnásobok burzovej ceny plynu v USA.
Experti predpovedajú, že ak budú všetky plánované projekty vývozu plynu uskutočnené, stanú sa USA do konca desaťročia najväčším svetovým vývozcom LNG. Predstihli by tak Katar, ktorého exportná kapacita je momentálne 77 miliónov ton.
ČTK, energia
K téme
![](https://cdn.sita.sk/sites/38/2020/03/energia-newsletter.jpg)