Výzvou na trhanie faktúr sa bude zaoberať prokuratúra
Zástupcovia strany SaS v piatok podali na Generálnu prokuratúru dve trestné oznámenia na neznámeho páchateľa. Prvé z nich sa týka zneužitia právomocí verejného činiteľa, ktorého sa mal dopustiť predseda vlády Robert Fico. Ten si potom, čo ho starostovia miest konfrontovali s výrazne vyšším preddavkovými faktúrami za elektrinu, predvolal predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) na rokovanie kabinetu Jozefa Holjenčíka a vyzval ho, aby pristúpil k opravným prostriedkom.
Podľa poslanca Jozefa Rajtára ale takéto konanie nie je v kompetencii premiéra. „Vláda mala vyše štvrť roka na to, aby zákonným spôsobom pripravila podklady, analýzu a mohla argumentovať voči rozhodnutiu, ktoré už bolo predtým známe,“povedal.
Poslanec Karol Galek zároveň poukázal na štvrtkové vystúpenie Roberta Fica v parlamente, kde v pléne vyhlásil, že smerom k ÚRSO použila vláda politický tlak. „Včera v parlamente Robert Fico priznal, že naozaj ten nátlak na regulačný úrad vyvíjaný bol,“doplnil.
Či už sa konanie vlády označuje za „tlak“ alebo „želanie“, ako ho premiér označoval v minulosti, šéf ÚRSO má podľa zákona konať „nezávisle od pokynov štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy, iných orgánov verejnej moci a od ďalších osôb“.
Podnecovanie neplatičov
Druhé oznámenie na Generálnej prokuratúre sa týka podnecovania na neplnenie si zákonných povinností. „Napriek tomu, že bola vydaná vyhláška v zmysle zákona a vystavené právoplatné faktúry, Robert Fico podnecoval k tomu, aby sa tieto faktúry napriek ich platnosti trhali,“ uviedol Rajtár.
Poslankyňa Jana Kiššová pripomenula, že platba za faktúru je výsostne vecou medzi dodávateľom a odberateľom. „Nikto nemá právo takýmto spôsobom do toho vstupovať,“ podotkla s tým, že takýmto konaním môžu vzniknúť škody. „V prípade sporu sme zvedaví, ako by toto potom pán premiér riešil,“ dodala.
Generálny riaditeľ spoločnosti Magna Energia Martin Ondko uviedol, že v poslednom období sa im počet neplatičov zvýšil z dovtedajších 2 % až na 20 %.
Takáto zmena významným spôsobom zasahuje do finančných tokov dodávateľa energií, ktorý pritom musí splniť svoje platobné povinnosti voči ostatným účastníkom trhu, napríklad voči distribučkám alebo operátorovi trhu. V prípade neuhradenia faktúry spotrebiteľom dodávateľ zasiela upomienky, ktoré bývajú spoplatnené a následne môže požiadať príslušného distribútora o odpojenie odberného miesta. Znovuzapojenie si distribútor opäť spoplatňuje.
Reakcia premiéra
Podľa Roberta Fica poslanci v SaS potvrdili, že im je jedno, aké by boli ceny energií a ich konanie nemá logiku. „Vo štvrtok ma odvolávali v NR SR za to, že som vraj konal neskoro a dnes na mňa podávajú trestné oznámenie za to, že som konal,“ citovala premiéra agentúra TASR.
„Ja sa k tomu kedykoľvek prihlásim a zopakujem, že vždy budem vyvíjať legitímny politický tlak na inštitúcie, kde nemáme konkrétne právomoci, pretože o cenách (energií) na Slovensku rozhoduje len regulačný úrad,“ poznamenal Fico.
„Veľmi jasne po tom, čo regulačný úrad urobil chybu a prijal nesprávne rozhodnutia, s ktorými sme sa nemohli stotožniť, som dal predsedovi regulačného úradu na výber, že buď to opraví, čo urobil, alebo my využijeme naše legislatívne právomoci – zmeníme príslušnú legislatívu, vytvoríme si nejaký opravný prostriedok alebo niečo iné, čo by umožňovalo zasiahnuť do práce regulačného úradu,“ zdôraznil.
Vláda bude podľa neho naďalej monitorovať, do akej miery sa to, čo regulačný úrad vydal, teda nové nariadenia, vyhlášky a rozhodnutia, aplikuje v praxi. „Keď budeme v tejto oblasti vidieť ďalšie nedostatky, tak budeme jasne a tvrdo pôsobiť, aby sa veci napravili,“ avizoval predseda vlády.
Keby SaS bola vo vláde, podľa Fica by tvrdila, že regulačný úrad je nezávislý. „Chcela by od ľudí, aby zaplatili tie faktúry, ktoré sme my považovali za také, ktoré sa v žiadnom prípade nemohli platiť, pretože obsahovali nezmyselné zálohové platby, napríklad za ističe,“ dodal predseda vlády.
© energia.sk, TASR