Významná obnova budov – vyznajte sa v parametroch pri výmene okien
Rýchly prehľad
Cieľová skupina | Majitelia bytov a rodinných domov, príp. tí, ktorí zvažujú výmenu okien, resp. zateplenie alebo významnú obnovu budov |
---|---|
Na čo sa zamerať | Najdôležitejším parametrom, ktorý informuje o tepelnoizolačných vlastnostiach okna je súčiniteľ prestupu tepla U (W/m2K). Dajte pozor, nakoľko existuje parameter:
Pri výbere okna je preto relevantná hodnota pre okno ako celok – Uw (W/m2K). |
Miera úspory | až 45 % spotreby tepla |
Najväčšiu stratu tepla spôsobujú okná a dvere, potom to sú obvodové steny, strecha či povala a nasledujú tepelné straty spôsobené podlahou. „Staré drevené zdvojené okná majú vysoký súčiniteľ prechodu tepla, majú vysokú infiltráciu, majú nevhodné a často i nefunkčné kovanie. Sú väčšinou po reálnej životnosti a určite po tzv. životnosti morálnej,“ uviedol výkonný riaditeľ združenia OZ ZPZ Anton Novotný. Oknami okrem prípadov núteného vetrania dochádza k výmenu vzduchu v miestnosti, čo ovplyvňuje aj relatívnu vlhkosť vzduchu v interiéri. Krátkym, ale intenzívnym vetraním sa vymení vlhký vnútorný vzduch za vonkajší s nízkym obsahom vlhkosti.
Výmena okien by sa podľa Novotného mala uskutočniť pred zateplením obvodového plášťa, čím sa zvýši teplota na vnútornom povrchu obvodového plášťa. Výmenou okien za nové, tesnejšie sa mení i vlhkostný režim v miestnostiach. „Pri zníženej výmene vzduchu narastá relatívna vlhkosť vzduchu, čím môže pri nezmenených tepelnoizolačných vlastnostiach obvodového plášťa skôr dochádzať k rastu plesni. Zvýšením vnútornej povrchovej teploty obvodového plášťa vplyvom zateplenia na vonkajšom povrchu, vrátane ostenia, nadpražia, parapetu, sa toto nebezpečie odstráni,“ dodal Novotný.
Okná bývajú rizikovým bodom pri úniku tepla
Tepelnoizolačné vlastnosti okien preto pri výbere hrajú významnú úlohu pri úsporách energie. Oknami z hľadiska tepelných strát uniká v prepočte 20 až 40 % tepelnej energie. Teplo oknami uniká netesnosťami medzi krídlom a rámom, prestupom tepla cez sklá – sklá neizolujú, izoluje len vrstva vzduchu medzi nimi a prestupom rámom okien. Kvalitné okná a vstupné dvere dokážu znížiť tepelné straty v dome o 25 až 35 %, v byte dokonca až do 45 %.
O miere straty alebo úspor rozhodnú tepelnoizolačné vlastnosti okien a predovšetkým ich presklenia, ktoré tvoria najväčšiu časť plochy okenného otvoru. Tepelnoizolačné vlastnosti okien závisia od skladby okenného zasklenia, od hrúbky a prevedenia jednotlivých skiel i použitom plyne v medzisklennom priestore.
Súčiniteľ prestupu tepla pre okná
Súčiniteľ prechodu tepla celým oknom je hodnota Uw [W/m2K] udáva, koľko tepelnej energie uniká oknom s veľkosťou 1m2 pri teplotnom rozdiele 1K (zodpovedá 1°C). Čím je koeficient nižší, tým dochádza k menším tepelným stratám cez zasklenie, tzn. okno tepelne viac izoluje.
Pri výbere treba rozlišovať práve Uw medzi veľmi často na trhu používanou hodnotou Ug, ktorá určuje iba tepelnotechnické vlastnosti samotného zasklenia a Uf, ktorý udáva, koľko tepelnej energie uniká rámami.
Súčiniteľ prestupu tepla Ug je hodnota, ktorá udáva informácie o zasklení. Pri dnešných izolačných dvojskiel bežne dosahuje hodnoty Ug = 1,1 W/m2K. V prípade izolačných trojskiel alebo dvojskiel s tepelným zrkadlom môže tento ukazovateľ klesnúť na Ug = 0,6 W/m2K. Najkvalitnejšie okenné sklenené výplne dokonca dosahujú hodnoty okolo Ug = 0,3 W/m2K, čo zodpovedá napr. 45 cm hrubej stene z plných tehál zateplenej 10 cm vrstvou polystyrénu. |
Pri výbere sklenených výplní okien sa oplatí myslieť na úspory dosiahnuté znížením únikov tepla v zimnom období, ale zamerajte sa aj na to, ako znížiť prehrievanie interiéru v letnom období.
Taktiež sa objavuje hodnota súčiniteľa prestupu tepla u okenných rámov. Hodnota prechodu tepla rámami okna Uf [W/m2K] udáva, koľko tepelnej energie uniká rámami, resp. krídlami okien pri ploche rámov 1m2 a teplotnom rozdiele 1K (zodpovedá 1°C). Samostatne táto hodnota nemá vypovedaciu schopnosť o vlastnostiach celého okna, nakoľko to nie je zohľadnený vplyv zasklenia a dištančného rámika v skle. Čím je hodnota ukazovateľa nižšia, tým vyššia je odolnosť proti kondenzácii vodnej pary (roseniu) na povrchu profilov. V súčasnosti je štandardom Uf =1,0 [W/m2K]. Bežné okenné rámy majú súčiniteľ prechodu tepla medzi 1,30 až 2,0 W/m2K. Vzhľadom na to, že rámy predstavujú 20 – 30 % plochy otvoru, je dôležité, aby aj ich súčiniteľ prechodu dosahoval čo najnižšie hodnoty.
Pri výbere okien za zamerajte na hodnotu Uw, ktorá sa určuje na základe definovaného výpočtu pre celé okno, tzn. zohľadňuje vlastnosti zasklenia, jeho dištančného rámčeka a okenného rámu pri konkrétnych rozmeroch okna. Tento parameter je jediný porovnateľný a ponúka technické porovnanie okien v oblasti tepelnej izolácie.
Súčasný štandard je pre nové domy Uw ≤ 1,2 [W/m2K]. Pre nízkoenergetické stavby ide o hodnotu 1,0 W/m2K, pri pasívnych domoch je hranicou Uw = 0,8 W/m2.K. |
Pri výbere okien by ste sa mali okrem spomínaných parametrov zamerať aj na koeficient priepustnosti celkovej energie slnečného žiarenia, hodnotu indexu zvukovej nepriezvučnosti Rw, odolnosť okien proti vlámaniu i odolnosť proti zatekaniu (viac sa parametroch dočítate tu)
Ak nechcete meniť okná, zvoľte iné úsporné opatrenia
Najlepším riešením je výmena starých okien za nové, s kvalitným zasklením. Okná s dvojitým zasklením nahraďte izotermickými oknami alebo oknami s trojitým sklom. V najúspornejších typoch presklenia sa používajú izolačné trojsklá vyplnené argónom alebo kryptónom so selektívnymi vrstvami. Úniku tepla z bytu však zabránia i rôzne tepelné izolačné fólie na okná.
Ak plánujete výstavbu domu, už v projektovej fáze dajte pozor na vhodnú orientáciu, pretože okná orientované na juh majú nižšie tepelné straty.
(c) energia.sk