Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Líbya - pomaľovaná žena (SITA)
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pomaľovaná líbyjská žena v meste Benghází. Foto: (c) SITA / AP Photo
28. februára 2011 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Vývoz ropy z Líbye sa zastavil

Nepriaznivé poveternostné podmienky v Líbyi znemožňujú nakládku suroviny na ropné tankery. V dôsledku nepokojov v krajine  sa v posledných dňoch prudko zvýšili ceny ropy na svetových trhoch. Líbya je štvrtým najväčším vývozcom ropy v Afrike, denne ťaží zhruba 1,6 mil. barelov ropy z čoho 1,1 mil. barelov ide na export.

Líbya sa už niekoľko týždňov zmieta v chaose, ktorý je výsledkom protivládnych nepokojov a demonštrácií za odstúpenie líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Jeho stúpenci sa snažia revoltu potlačiť, Kaddáfí už ale stráca kontrolu na veľkou časťou líbyjského územia, predovšetkým na východe, kde sa nachádzajú aj ropné terminály.

V súčasnej dobe je úplne zastavená  prevádzka ropného pola Hamada, produkcia ropných polí Sarír, Nafúra a Misla na východe krajiny je asi v polovici bežného výkonu. V líbyjských prístavoch  je však momentálne rozbúrené more, takže nie je možné naložiť ani ten zbytok ropy, ktorý by Líbya ešte mohla poskytnúť. Minimálne štyri tankery s kapacitou až 2,4 milióny barelov ropy tak nemôžu nakladať, ale ani vyplávať z prístavu.

„V prevádzke je len Sidar. Teoreticky sa znova otvoril prístav Zuatína, ale nič sa nenakladá,“ povedal zdroj, ktorý obchoduje s ropou. Zatvorený zostáva aj kľúčový vývozný terminál Marsá al Briga na východe Líbye, ktorý majú pod kontrolou povstalci. „Od víkendu sa nič nezmenilo, náš tanker v prístave Marsá stále čaká na povolenie k nakládke,“ dodal zdroj.

Oettinger: Väčšinu ropnej ťažby v Líbyi už kontrolujú povstalci

Eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger dnes povedal, že Kaddáfí už stratil kontrolu nad väčšinou ropných a plynových polí v Líbyi. Cena ropy sa kvôli vývoju v Líbyi minulý týždeň skokovo zvýšila a severomorský Brent sa vyšplhal tesne k úrovni 120 dolárov za barel. Tak vysoko bol naposledy v lete roku 2008.

Text: ČTK, energia

Foto: SITA / AP Photo, Kevin Frayer

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.