Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Voda zo studne.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ČistáVoda
20. júla 2022 Ostatné od Informačný servisSITA

Využite dary z prírody – voda z vlastnej studne

Voda zo studne prináša so sebou veľké množstvo pozitív. Vlastník studne prestáva byť závislý na vode z verejného vodovodu, s čím sa spája zníženie mesačných nákladov za vodu. No netreba zabúdať ani na povinnosti, ktoré sú s vlastnou studňou spojené. Jedná sa najmä o fakt, že ak chcete využívať takúto vodu na pitie, bez filtrácie vody to nepôjde.

Studne sa ako zdroj vody využívajú od pradávna. Už počas ranného stredoveku bola centrálna studňa na každom hradnom nádvorí. Aj dnes sú studne súčasťou viacerých slovenských domácností. Ak chcete využívať studňu dlhodobo a bez zdravotných komplikácií musíte jej venovať pravidelnú pozornosť a starostlivosť. Základom je raz ročne aplikovať rozbor vody. Ten dokáže zodpovedať otázku aké filtre na vodu zo studne sú pre Vás tie pravé. Či už ide o zmäkčovač vody alebo o komplexný multifunkčný filter. V každom prípade filtrácia vody zo studne dokáže zabezpečiť čistú a hlavne zdravú vodu.

Ešte pred samotným budovaním studne je základom nájsť dostatočne silný prameň tak, aby mala vyčerpaná voda vždy dostatok času pritiecť späť. Na hľadanie prameňa odporúčame zavolať si odborníka, ktorý nájde a vyznačí na pozemku najvhodnejšie miesto. Potom nastáva samotné hĺbenie studne pomocou techniky. Čím hlbšie je studňa vyhĺbená, tým lepšie. Ide najmä o to, aby voda v zime nezamŕzala, a aby ste ju mohli využívať celoročne. Aby sa zabránilo znečisteniu alebo zosuvu pôdy, je potrebné po vyhĺbení do studne vložiť betónové skruže. Na záver zostáva už len samotné pripojenie vody do domu.

Kvalita vody

Skôr ako začnete používať studničnú vodu používať, je nutné odobrať vzorku vody na rozbor. Prostredníctvom rozboru vody ľahko zistíte, či je voda pitná, alebo nie, prípadne, ktorý druh vodného filtra alebo iného zariadenia, určeného pre úpravu vody, je pre zvýšenie jej kvality najvhodnejší. Poznáme rôzne typy rozborov vody, ako je rozbor vody pre domácnosti, rozbor vody pre studničné vody alebo kolaudačný rozbor. Výber záleží od toho, aké látky obsiahnuté vo vode chcete odhaliť, prípadne na aký účel rozbor vody potrebujete. Napríklad v oblastiach so zvýšeným výskytom rádioaktivity v podloží nestačí klasický rozbor vody pre domácnosť, ale odporúča sa vykonať špeciálnu hĺbkovú analýzu rádiologických ukazovateľov, ktoré v sebe zahŕňa kompletný rozbor vody, ktorý je zo všetkých najkomplexnejší.

Celkový proces merania je rýchly a jednoduchý. Odoberie sa vzorka vody, ktorá sa odosiela do laboratória, kde sa následne skúma, meria a vyhodnocuje. Zákazník potom spätne obdrží protokol s vyhodnotením všetkých meraných ukazovateľov kvality vody.

Metódy filtrácie

Dnes na trhu nájdeme rôzne filtre na vodu, ktoré pomáhajú zvýšiť kvalitu vody v domácnosti, tak aj v podnikoch. Základom pri ich výbere je vedieť, aký problém majú vyriešiť.

1. UV lampa

Ide o zariadenie, ktoré pomáha studničnú vodu dekontaminovať od mikroorganizmov, ako sú vírusy, baktérie či plesne, nechemickou cestou, prostredníctvom UV žiarenia. UV žiarenie pomáha eliminovať mikroorganizmy prostredníctvom zmeny ich DNA, na základe čoho je sťažené ich následné rozmnožovanie.

2. Uhlíkový filter

Podstatou celého filtra je aktívne uhlie, ktoré dokáže pohltiť nepríjemný zápach studničnej vody, čím prinavráti vode lahodnú chuť a príjemnú vôňu. Okrem zlepšenia chuti a vône vody, dokáže pohltiť ťažké kovy, herbicídy a aj pesticídy.

3. Reverzná osmóza

Ide o viacnásobnú filtráciu prostredníctvom viacerých filtračných stupňov. Najskôr sa odstránia mechanické sedimenty, neskôr sa voda pretláča cez polopriepustnú osmotickú membránu, pomocou ktorej sa odstraňujú zvyšné kontaminanty. Predfiltre zároveň chránia membránu pred mechanickým poškodením, čím pomáhajú zvyšovať jej životnosť a funkčnosť. Systémy reverznej osmózy majú rôzne stupne filtrácie v závislosti od počtu predfiltrov a postfiltrov.

Reverzna osmoza.jpg
Foto: ČistáVoda

4. Pieskový filter

Ide o ekologické a šetrné riešenie určené najmä pre priemyselné objekty. Využíva sa na odstraňovanie veľkých mechanických nečistôt z vody (napr. štrk, piesok, kal, hrdza a iné). Zatiaľ čo tradičné mechanické filtre na vodu odstraňujú len pevné usadeniny z vody, čím predchádzajú tvorbe zákalu. Pieskový filter okrem samotnej mechanickej filtrácie zabezpečuje aj iónovú výmenu spolu s flokuláciou, základom ktorej je zhlukovanie nečistôt do vločiek, ktoré vďaka svojej hmotnosti padajú na dno. Výsledkom celého procesu je krištáľovo čistá a chutná voda s nízkou hodnotou zakalenia.

Na záver si treba uvedomiť, že voda z vodovodu je v porovnaní so studničnou vodou neustále monitorovaná a kontrolovaná, zatiaľ čo za vodu zo studne zodpovedá majiteľ sám. Aj z toho dôvodu takmer každá studňa predstavuje určité riziko, ako je napríklad mikrobiologická kontaminácia, dusičnany a dusitany, nadmerná mineralizácia a iné. Preto každému, kto má studňu ako zdroj pitnej vody odporúčame pravidelne kontrolovať kvalitu vody pomocou rozboru. Pretože len akreditovaný rozbor z laboratória ukáže, či je Vaša voda bezpečná na pitie.

Informačný servis

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.