Výročie katastrofy vo Fukušime sprevádzali demonštrácie proti jadru
Vo Francúzsku bola historicky najväčšia účasť na protestných akciách v Lyone a Avignone. Asi 60.000 protestujúcich vytvorilo obrovskú ľudskú reťaz v údolí Rhony. Tento priestor údajne Greenpeace vybralo ako miesto s najväčšou hustotou atómových reaktorov v Európe, celkovo sa ich tu nachádza 11. Francúzske úrady však ale informácie o vysokej účasti nepotvrdili.
Foto: Demonštrácie vo francúzsku (Zdroj: SITA/AP Photo/Laurent Cipriani)
Podľa nedávnych prieskumov zostáva vo Francúzsku číslo odporcov jadra i po katastrofe v Japonsku relatívne nízke. Proti sa stavia iba 13 % Francúzov, asi 42 % je znepokojených prevádzkou francúzskych atómových elektrární. Pred udalosťami vo Fukušime to bolo 56 %, pripomína agentúra DPA.
Demonštrácie prebiehali aj v Nemecku
V Nemecku protestujúci žiadali ukončenie využívania jadrovej energie a nový spôsob zaobchádzania s jadrovým odpadom. Podľa Nemeckého zväzu pre životné prostredie a ochranu prírody sa v celej krajine zúčastnilo protestov až 50.000 ľudí. Protestujúci volali hesla „Fukušima nás varovala: teraz je potrebné zatvoriť jadrové elektrárne“. Asi 24.000 demonštrantov vytvorilo takmer 80 kilometrov dlhú ľudskú reťaz na severe Nemecka pri Braunschweigu. Vo Šlezvicku-Holštajnsku obklopilo jadrovú elektráreň Brokdorf asi 3.000 ľudí. Protesty sa podľa protijadrových organizácií konali aj u Gundremmingenu, Neckarwestheimu a Grohnde.
Foto: Protesty v Nemecku (Zdroj: SITA/AP Photo/Markus Schreiber)
Nemecko sa krátko po japonskom nešťastí rozhodlo okamžite zastaviť osem najstarších jadrových reaktorov a do konca roka 2022 ďalších deväť. Nemecký minister pre životné prostredie Norbert Röttgen zdôraznil, že sa krajina sústredí na obnoviteľné zdroje a postupne sa odvráti od jadra. Podľa neho sa na Nemeckom budú inšpirovať aj ďalšie krajiny, samozrejme iba v tom prípade, pokiaľ budú úspešní.
Nezaostalo ani Švajčiarsko
Asi 5.000 odporcov jadrovej energie demonštrovalo aj pri západošvajčiarskej elektrárni Mühleberg. Najskôr pochodovali po okolí a potom sa na celý deň utáborili niekoľko stoviek metrov od budovy. Požadovali okamžité zastavenie prevádzky elektrární Mühleberg i Beznau a okamžitý prechod na alternatívne zdroje energie. Ako pripomína agentúra AFP, švajčiarska vláda ako jedna z prvých zareagovala na katastrofu vo Fukušime a odporučila neobnoviť päť funkčných reaktorov v krajine po konci ich stanoveného využitia v roku 2034.
Zapojila sa aj Británia
Pri jednej z uzavretých britských jadrových elektrární Hinkley Point sa podľa agentúry AP zišlo niekoľko stoviek protestujúcich. Vyvesili bannery „Jadrová energia, nie ďakujeme“. Energetická spoločnosť EDF totiž predpokladá, že na mieste vybuduje novú elektráreň.
V Japonsku si uctili obete katastrofy
Foto: V Japonsku si uctili obete minuloročnej katastrofy (Zdroj: SITA/AP Photo/Kyodo News)
V samotnom Japonsku demonštrovalo asi 10.000 ľudí za ukončenie prevádzky všetkých tamojších jadrových elektrární. V obci Okuma v provincii Fukušima malá skupina bývalých obyvateľov oblasti v ochranných oblekoch a maskách položila uprostred 20 kilometrovej evakuačnej zóny kvety za obete nešťastia. To si vlani v marci vyžiadalo na 20.000 mŕtvych.
Zdroj: ČTK, energia
Ilustračná snímka: SITA/AP Photo