Výroba z OZE bude menej výhodná, uhoľné Nováky hrozia zatvorením
Pripomienkovanie cenovej vyhlášky v elektroenergetike sa skončilo a čochvíľa by mala byť jasná finálna schválená verzia predpisu platného od budúceho roka. Vznesených bolo takmer 600 pripomienok, z toho 375 zásadných. Väčšinu z nich ale Úrad pre reguláciu sieťových odvetví neakceptoval.
Veľké zmeny hrozili napríklad u výrobcov zelenej elektriny. Pre nich pozitívny výsledok je, že z návrhu vypadla príloha č. 8, ktorou sa mala podpora pre výrobcov elektriny z OZE a VÚ KVET obmedziť podľa priemernej doby prevádzky. Bolo to však v rozpore so zákonom 309/2009, podľa ktorého majú producenti nárok na podporu celého objemu takto vyrobenej elektriny. Úrad na to upozornili mnohí hráči na trhu, ministerstvo hospodárstva aj rezort životného prostredia.
Ne/Vyvolení
Oproti pôvodnému návrhu ÚRSO sa v § 9 zvýšia ceny elektriny vyrobenej z vodnej energie pri všetkých inštalovaných výkonoch. OZE a VÚ KVET. Regulačný úrad v tomto ustúpil ministerstvu životného prostredia, pod ktoré spadá Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) prevádzkujúci viaceré vodné elektrárne. Štátni vodohospodári si naplánovali rozsiahle rekonštrukcie malých vodných elektrární a obmedzenie podpory by im to vraj znemožnilo. Pevná cena sa im napokon zníži len o pár centov.
Obdobne MŽP vyhralo v rozporovom konaní v otázke spaľovania odpadov pri kogenerácii, kde poukazovalo na záväzok Slovenska znížiť objem skládkovaného odpadu do roku 2020.
Ostatní výrobcovia, ktorí budú chcieť vyrábať elektrinu z OZE a formou kogenerácie, také šťastie nemali – počítať musia so značne nižšou garantovanou cenou.
Podľa verzie materiálu po pripomienkovaní sa zdá, že jediná technológia, ktorej by sa zníženie podpory oproti súčasnosti vôbec nemalo týkať, je výroba elektriny v Rankinovom organickom cykle. Hoci aj tu ÚRSO pôvodne navrhlo pokles.
Nesplniteľné uhlie
Viacero pripomienok sa týkalo aj výroby elektriny z domáceho uhlia, ktoré kritizovali Slovenské elektrárne (SE) a rovnako aj biznis asociácie Amcham, AZZZ a RÚZ. Trvali na vypustení celého ustanovenia, keďže podľa nich ide o nesplniteľnú úlohu, keďže existuje bežná prevádzková poruchovosť a odstávky nutné na opravy a údržbu.
Podľa minuloročného rozhodnutia ministerstva majú SE dodávať až 1350 GWh elektriny z domáceho uhlia, a to až do roku 2030. Avšak podľa pripravovaného strategického plánu spoločnosti je ale v roku 2017 plánovaná dodávka tejto elektriny len na úrovni 1200 GWh a postupne sa v roku 2021 zníži až na 900 GWh. „Po tomto roku sa z dôvodu technicky nevyhovujúceho stavu už nepredpokladá ďalšia prevádzka,“ uviedli Slovenské elektrárne.
Pripomienkujúce subjekty tiež zdôraznili, že SE majú mať kompenzované všetky náklady súvisiace s touto vynútenou výrobou. Podľa návrhu vyhlášky je náhrada na budúci rok vo výške približne 95 mil. eur. Skutočné prevádzkové variabilné náklady ale dosahujú až 113 mil. eur a celkové náklady (fixné a variabilné spolu) potrebné na prevádzku elektrárne pre rok 2017 sa pohybujú na úrovni 137,5 mil. eur.
Napokon, aj ministerstvo hospodárstva, ktoré rozhodnutie o VHZ vydáva, odporúčalo regulačnému úradu prehodnotiť spôsob výpočtu pri stanovení pevnej ceny za výrobu elektriny z domáceho uhlia.
V pripomienke SE k návrhu cenovej vyhlášky sa uvádza, že ak požadovanej zmene nedôjde budú Slovenské elektrárne nútené odstaviť tepelnú elektráreň Nováky. ÚRSO ich pripomienky neakceptovalo a k zmene nedošlo.
© energia.sk