Vyraďovanie slovenských jadrových reaktorov nás vyjde na vyše tri miliardy eur
Vyraďovanie slovenských jadrových reaktorov bude stáť pri dnešných cenách zhruba 3,25 miliardy eur. Odhaduje to Národný jadrový fond (NJF). Vládni analytici z Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) náklady na vyraďovanie slovenských jadrových blokov porovnávali so zahraničnými príkladmi a odhadli o niečo vyššiu sumu. Náklady na vyraďovanie odhadli analytici na základe zahraničnej skúsenosti, konkrétne cez vyraďovanie technologicky podobných jadrových elektrární v EÚ.
„Do porovnania bolo zahrnutých 15 odstavených jadrových reaktorov v troch krajinách EÚ (Nemecko, Bulharsko, Španielsko). Následne bol vytvorený regresný model stanovujúci náklady na vyradenie jedného jadrového reaktora v závislosti od jeho výkonu. Napríklad, vyradenie reaktora Mochovce 3 alebo Mochovce 4 by podľa tohto malo vyjsť približne na 630 mil. eur,“ spresnili na sociálnej sieti analytici.
Vyraďovanie slovenských jadrových elektrární podľa NJF však bude v priemere o 16 % lacnejšie. Cenu vyradenia tretieho alebo štvrtého mochovského jadrového bloku fond odhadol na 514 miliónov eur v cenách roku 2023. „V praxi môže byť cena ešte nižšia, ukázalo to vyradenie jadrovej elektrárne Kozloduj v Bulharsku,“ podotkli analytici z ÚHP.
Pri vyraďovaní bude podľa vládnych analytikov dôležité neprekročiť predpokladaný rozpočet NJF. V opačnom prípade by dodatočné náklady museli pravdepodobne znášať koneční spotrebitelia elektrickej energie. „Odhadované náklady je preto potrebné priebežne aktualizovať s ohľadom na skúsenosti z vyraďovania elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach, iných jadrových elektrární vo svete a tiež zohľadniť celkový technologický pokrok,“ konštatovali analytici.
Štát už dnes zbiera miliardy na vyradenie jadrových elektrární. Ich vyraďovanie je však v pláne až o niekoľko rokov. „Životnosť slovenských jadrových elektrární sa odhaduje na 60 rokov. Následne musia byť elektrárne odstavené. Vyraďovanie jadrovej elektrárne V2 v Jaslovských Bohuniciach začne v roku 2045; jadrovej elektrárne Mochovce 1, 2 v roku 2061; jadrovej elektrárne Mochovce 3, 4 v roku 2083,“ konštatovali analytici.