Vymeňte polystyrén a minerálnu vatu za prírodné tepelné izolácie
Živé stavebné materiály, ktoré neprechádzajú zložitým chemickým alebo tepelným pretváraním si získavajú obľubu hlavne u záujemcov o ekologické stavby. Ich vlastnosti sú porovnateľné s klasickými výrobky a vo svojom koncepte ich využíva aj tzv. celostná architektúra. Okrem požiadavky na prírodné materiály pracuje napr. s cyklom opakujúcich sa dejov. Medzi znaky celostnej architektúry patrí:
- dom je vnímaný ako organizmus
- pri stavbe sa používajú prírodné živé materiály
- v architektúre sa preferuje oblý tvar, skosené rohy a otupené hrany
- aplikácia prírodných proporcií pomocou zlatého rezu, Fibonacciho číselnej postupnosti a pod.
Jeden zo smerov ekologického staviteľstva berie do úvahy hľadisko živosti materiálu, ktoré predstavuje nezmenenú formu existencie materiálu. Ide pritom o to, aby bol základ prírodného materiálu čo najmenej pretvorený.
Podmienkou je, aby materiály pred stavebným použitím neprešli žiadnym umelým pretváracím procesom, napr. varom, vypálením alebo chemickou reakciou. Nezmenenú prírodnú energiu si podľa tohto konceptu najviac zachováva kameň, nepálená tehla a íly, drevo a rastlinné materiály.
Kameň potrebuje ďalšiu izoláciu
Zdroj: Flickr.com/Ian W Scott (licencia Creative Commons)
Stavebný kameň z pohľadu spomínaného kritéria živosti materiálu vyhovuje veľmi dobre. V stavbách sa používa najčastejšie pieskovec, žula, rula alebo bridlice. Tepelnoizolačné vlastnosti samotného kameňa ale nie sú plne vyhovujúce.
Materiál | Súčiniteľ tepelnej vodivosti (W/m.K) |
---|---|
Kameň | 7 – 12 |
Žula | 2,9 – 4,0 |
Pieskovec | 1,98 |
Pálená tehla | 0,28 – 1,2 |
Betón | 1,5 |
Polystyrén | 0,16 |
Penový polystyrén | 0,04 |
Súčiniteľ tepelnej vodivosti λ vyjadruje vlastnosť materiálu viesť teplo. Je to hodnota energie vo W, ktorá prejde materiálom hrúbky 1 m pri rozdieli teplôt medzi povrchmi materiálu 1 K.
Z uvedenej tabuľky vyplýva, že pre vytvorenie nielen prírodnej, ale aj ekonomicky prijateľnej stavby s použitím kameňa je potrebné materiál dostatočne izolovať. Kameň, ako je napr. žula, pieskovec alebo rula sa hodí najmä pre kamenné podmurovky ekologických stavieb. K tomu, aby bola táto časť stavby dobre izolovaná možno využiť dosky z penového skla, ktoré majú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti a energetickú efektívnosť zvýšite, ak ich použijete na zateplenie stien z vnútornej strany.
Penové sklo má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti
Penové sklo je relatívne novým ekologicky nezávadným materiálom s vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami. Vyrába sa zahrievaním zmesi mletého skla s uhlíkovým práškom, vznikajúci oxid uhličitý napení sklo a materiál vyplní formu. Celá štruktúra má následne dobrú pevnosť v tlaku a veľkú tuhosť. Ako anorganický materiál je penové sklo odolné voči zvýšenej teplote, vode i organickým rozpúšťadlám a je úplne nehorľavé. Hodnota súčiniteľa tepelnej vodivosti sa pohybuje na úrovni ostatných kvalitných tepelno-izolačných materiálov, tzn. 0,038 a 0,049 W/m.K.
Hlina v ekologických stavbách
Obľúbeným materiálom pre ekologické stavby je hlina, ktorú možno použiť na vonkajšie i vnútorné murivo, výplne stropov a podláh, na klenby a ako omietku. Jej prirodzený charakter vyplýva z toho, že nie je pálená. Vďaka tomu je schopná vytvárať príjemnú mikroklímu s optimálnou vlhkosťou vzduchu a dokáže absorbovať škodlivé látky zo vzduchu.
Tepelnoizolačné vlastnosti nepálených tehál však nie sú dostatočné – masívne murivo má súčiniteľ tepelnej vodivosti λ 0,9 – 1,13 W/m.K. Použite preto ďalšie prírodné izolácie. Vlastnosti samotnej nepálenej hliny možno ale vylepšiť pri procese jej výroby, napríklad hlina vyľahčená slamou má už súčiniteľ tepelnej vodivosti λ 0,1 – 0,47 W/m.K.
Izolácie zo živých materiálov
Široké uplatnenie nachádzajú živé materiály v oblasti stavebných izolácií. V súčasnosti sa najčastejšie uplatňuje lisovaná obilná slama, trstina, konopné vlákno, ľan, juta, trhané drevo. Cenovo najdostupnejšie sú zlisované balíky z obilnej slamy a práve preto sú pri výstavbe ekologických stavieb najrozšírenejšie. Ide prevažne o izolácie na rastlinnej báze, rozširuje sa ale aj využitie živočíšnych produktov – najmä ovčej vlny.
Príkladom praktického využitia tradičného rastlinného materiálu, ktorý nachádza nové uplatnenie pri ekologických stavbách, je ľan siaty. Na trhu možno kúpiť ľan v rôznych formách – voľne sypaný, v podobe plsti alebo ako pružné a tvarovo stále dosky. Možno ho použiť ako tepelnú izoláciu medzi krokvami pri izolácii podkrovia alebo na utesnenie dutín a škár. Pokiaľ ide o tepelnoizolačné vlastnosti, v prípade ľanových dosiek je súčiniteľ tepelnej vodivosti λ 0,040 W/m.K. Ľanové dosky sú tak porovnateľné s polystyrénom alebo minerálnou vlnou.
Na záver
Čoraz viac investorov oceňuje hlavné výhody stavieb vychádzajúcich z celostného konceptu. Veľmi významnú úlohu tu zohrávajú vlastnosti ako trvanlivosť, nezávadnosť, ľahká výroba, recyklovateľnosť, absorpcia a regulácia vlhkosti a materiály spĺňajúce tepelnoizolačné vlastnosti.
Nazeleno.cz, energia
Text publikujeme v zmysle Zmluvy o obsahovej spolupráci.