M. Beňová: Stabilné dodávky plynu si vyžadujú nastavenie férových…
Energetická bezpečnosť musí byť aj z pohľadu budovania Energetickej únie spoločnou snahou členských štátov a orgánov Európskej únie (EÚ). „Základom je prehlbovanie solidarity, schopnosť rýchlej reakcie a pomoci tým krajinám, ktoré sa pri minulých výpadkoch dodávok plynu ukázali ako zraniteľné. Takou je stále, aj napriek vykonaným opatreniam vďaka svojej jednostrannej závislosti od plynu z Ruskej federácie, aj Slovensko,“ pripomenula europoslankyňa Monika Beňová.
Charakter plynárenskej infraštruktúry a jej možnosti v jednotlivých častiach Únie sa líšia. „Je to dôsledok historického dedičstva. Napriek regionálnym špecifikám je však najmä v prípade krízových situácií dôležitá schopnosť efektívnej koordinácie na úrovni EÚ,“ zdôraznila poslankyňa. Európsky parlament sa bude opatreniami na zaistenie bezpečnosti dodávok plynu zaoberať na dnešnom plenárnom zasadnutí.
Stabilné dodávky energie si vyžadujú nastavenie rovnakých, férových podmienok pre energetické podniky v celej Únii. „Ide o to, aby nebola vytvorená skupina niekoľkých preferovaných, ako je to v prípade distribučných spoločností podieľajúcich sa na nezmyselnom projekte Nord Stream. Za zváženie stojí napríklad systém spoločného dobrovoľného nákupu plynu. Záujem o väčší objem suroviny môže znamenať lepšiu vyjednávaciu pozíciu a vo výsledku nižšie ceny,“ uzavrela Monika Beňová.
Copyright © TASR 2017