Východoslovenská distribučná finalizuje plánované napojenie závodu automobilky Volvo do distribučnej sústavy
Východoslovenská distribučná, a.s. (VSD) v ostatných dňoch dosiahla významný míľnik vo svojej práci pre úspešné etablovanie automobilky Volvo. Zriadila nadzemné 110 kV elektrické vedenie, a to odbočením z existujúcej linky neďaleko Šebastoviec.
Ide o vedenie veľmi vysokého napätia. Ako informovala hovorkyňa VSD Andrea Forbergerová, toto vedenie meria tisíc metrov a vedie rovno do areálu vo Valalikoch, kde bude v budúcnosti automobilka.
Pripomenula tiež, že VSD ešte vlani zabezpečila takzvaný „stavebný prúd“, a to cez strategickú južnú i severnú trasu vysokonapäťových vedení. Vytvorili sa tak základy pre pripojenie Volva do distribučnej sústavy. Vedúci úseku Prevádzka VVN vo VSD a zároveň projektový manažér tohto projektu Peter Frák uviedol, že pri prácach napredujú so stopercentnou úspešnosťou a dodržiavajú všetky kľúčové termíny, poniektoré i s miernym predstihom.
„Kľúčom k úspešnému napredovaniu je taktiež dobrá spolupráca so spoločnosťou Valaliky Industrial Park, s.r.o., ktorá má v mene Slovenskej republiky za úlohu budúci Strategický park Valaliky pre kľúčového investora pripraviť,“ uviedla Forbergerová.
Pripojenie 5 MW výkonovej kapacity
Frák ďalej spresnil, že majú za sebou nultú fázu, v rámci ktorej sa im podarilo zabezpečiť do Strategického parku Valaliky pripojenie 5 MW výkonovej kapacity, ktorá je potrebná na stavebné práce na automobilke.
„Momentálne sme už v ďalšej, tzv. 1. fáze, v ktorej finalizujeme plánované napojenie celého závodu automobilky do distribučnej sústavy pre jej budúcu riadnu prevádzku. Ide o dve elektrické vedenia na úrovni 110 kV, čiže veľmi vysokého napätia (VVN), ako súčasť distribučnej sústavy, pričom tieto vedenia zabezpečia elektrický výkon pre celú automobilku Volvo. Tieto sme úspešne kolaudovali s právoplatnosťou tohto úkonu k 4. júlu 2024,“ uviedol.
Počas roka 2024 sa bude pokračovať vo výstavbe ďalších dvoch vedení z paralelne rekonštruovanej a rozširovanej elektrickej stanice Haniska s transformáciou 110/22 kV, s presahom do budúceho roka. Dôvodom sú automobilkou požadované a plánované výkonové kapacity, ale i požiadavky na bezpečnosť a spoľahlivosť distribúcie elektriny pre Volvo.
„Súčasťou aktivít VSD sú takisto prekládky sietí a elektroenergetických zariadení na úrovni vysokého napätia 22 kV (VN), tiež vybudovanie nových vysokonapäťových pripojení a transformačných staníc pre ďalšie infraštruktúrne zámery. Veľmi dôležitým prvkom celého strategického parku z pohľadu elektroenergetiky bude etablovanie ďalších nadväzujúcich spoločností v tzv. subdodávateľskom parku, ktorý sa bude nachádzať v priestore medzi obcami Haniska a Čaňa,“ dodáva Frák. VSD okrem pripájania do distribučnej sústavy participuje aj na vybudovaní vnútroareálových rozvodov.
Transformačné stanice
Roman Fedor z montážnej divízie VSD (Enerkos) uviedol, že dosiaľ bolo celkovo zriadených viac ako 19-tisíc metrov vysokonapäťového kábla a 2-tisíc metrov NN kábla. Vybudovali tiež deväť transformačných staníc, a to v rámci vnútroareálových rozvodov automobilky.
Pri potrebných prekládkach jestvujúcich vysokonapäťových vedení by tieto mali byť umiestňované prednostne podzemným káblovým vedením. „Zriadi sa osem mrežových stožiarov, niekoľko betónových stožiarov a plánujeme uložiť viac ako 14-tisíc metrov vysokonapäťových káblov,“ doplnil Fedor.
VSD dosiaľ pri projekte využila i ťažké mechanizmy, napríklad aj vysokozdvižné plošiny a žeriavy. „Najvyšší bod elektroenergetického zariadenia tohto projektu sa nachádza medzi železnicou a rýchlostnou cestou R4, a je to novovybudovaný stožiar v rámci 110 kV linky s výškou 45 metrov. Podobných križovatiek ostatných inžinierskych sietí sa však v lokalite nachádza omnoho viac,“ dodala Forbergerová.
Potenciálny odber Volva
Potenciálny odber Volva v rámci Strategického parku Valaliky znamená pre VSD potrebu výkonovo zabezpečiť 125 MW. To sa takmer vyrovná maximálnemu príkonu mesta Košice aj s predmestím a zhruba 10-kilometrovým rádiusom.
„Kapacitne by tento objem, pre prirovnanie, utiahol nielen košické domácnosti, ale aj firmy na úrovni vysokonapäťových odberov – trakciu, letisko, obchodné a priemyselné centrá na území mesta Košice, vrátane existujúcich priemyselných parkov a podobne,“ uviedla Forbergerová.