Východonemecké hnedouhoľné bane chce kúpiť Greenpeace
„So spoločnosťou Vattenfall budeme o kúpe seriózne rokovať,“ citovala programovú riaditeľku švédskej kancelárie Greenpeace Anniku Jacobsonovú agentúra DPA.
Koncern Vattenfall patrí plne švédskemu štátu a už ďalšiu dobu chce opustiť ťažbu hnedého uhlia v historickej oblasti Lužice. Vattenfall teraz v spolkových krajinách Sasko a Brandenbursko prevádzkuje päť uhoľných baní a tri elektrárne. Dohromady tak dáva prácu 8-tisíc ľudom a zabezpečuje 10 % výroby elektriny v Nemecku.
„Švédska vláda si nemôže dovoliť predať baňu firme, ktorá bude pokračovať v spaľovaní tak obrovského množstva uhlia. To si Švédsko nemôže pred blížiacou sa svetovou konferenciou o klíme v Paríži dovoliť. Vattenfall a švédska vláda musia prijať zodpovednosť aj za emisie, ktoré sa vypúšťajú mimo hraníc vlastného štátu. Ak tak neurobia, je rad na nás. Uhlie musí zostať pod zemou,“ citovala Jacobsonovú vo včerajšej tlačovej správe česká pobočka Greenpeace.
Záujem Greenpeace by ale podľa DPA mohol stroskotať na finančných možnostiach organizácie. „Neberieme to vážne,“ povedal DPA šéf uhoľnej divízie Vattenfallu Rüdiger Siebers.
Výroba elektriny z hnedého uhlia sa považuje za „dožívajúcu technológiu“. Na druhej strane, uhlie bude bude pravdepodobne ešte desaťročia potrebné pre zabezpečenie energetickej bezpečnosti.
Podľa českej pobočky Greenpeace by prípadný predaj baní spoločnostiam ČEZ alebo EPH pravdepodobne znamenal rozšírenie dvoch existujúcich (Welzow-Süd a Nochten) a sprevádzkovanie troch nových povrchových baní, čo by znamenalo zánik ôsmich obcí.
„Doterajší postup švédskej vlády je groteskne pokrytecký. Tvrdí, že chceme znižovať emisie skleníkových plynov – ale namiesto toho, aby bane a elektrárne zavrela, je pripravená ich predať niekomu, kto zaplatí viac,“ kritizoval predaj vedúci energetickej kampane Greenpeace ČR Jan Rovenský.
ČTK, energia.sk