Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynový ventil + vlajky EU-SK-UA - vláda UA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Vlajky EU-SK-UA
14. apríla 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Vstupný bod Budince čaká na prvé nominácie

V septembri 2014 došlo k spusteniu plynovodu medzi Vojanmi a Užhorodom. Prepravné siete Eustream a Ukrtransgaz sa spojili v novom bode Budince, ktorý najmä kvôli legislatívnym dôvodom fungoval doposiaľ len v prevádzke smerom na Ukrajinu. To sa od 1. apríla tohto roka zmenilo. „Dnes je už možná obojsmerná prevádzka. Funguje tak, že sa uskutočnia nominácie v jednom i druhom smere, urobí sa ich súčet a výsledkom toho je fyzický tok plynu. Toto doteraz nebolo s Ukrajinou možné kvôli daňovým a colným dôvodom,“ uviedol pre náš portál generálny riaditeľ slovenského prepravcu Rastislav Ňukovič.

Väčšia flexibilita, atraktívnejšie zásobníky

Prepojovací bod sa stáva flexibilnejším z pohľadu požiadaviek na realizáciu fyzických tokov, ktoré vyplynú z transakcií medzi obchodníkmi na ukrajinskej a slovenskej strane. „Súčasne je potrebné vnímať obojsmerné flexibilné prevádzkovanie akejkoľvek plynárenskej infraštruktúry, vrátane cezhraničných prepojení, ako nevyhnutný predpoklad pre vytváranie jednotného európskeho trhu s plynom,“ dodal Michal Hudec z energy analytics.

Technicky bolo možné prepravovať plyn z Ukrajiny na západ už koncom vlaňajška. Kyjev musel následne prijať balík zákonov v zmysle požiadaviek Európskej komisie. V porovnaní s reverzným tokom na Ukrajinu je však prepravná kapacita výrazne nižšia. Maximálna pevná vstupná kapacita smerom na Slovensko je 17 miliónov metrov kubických (m3) plynu denne. 

Ukrajinský prepravca Ukrtransgaz očakáva, že vďaka obojsmernej prevádzke narastie záujem o využívanie zásobníkov na Ukrajine. Obchodníci si do podzemných ložísk vtlačia plyn a po skončení uskladňovacej sezóny ho vyťažia. Doteraz to nebolo možné, lebo existujúce pevné výstupné kapacity boli k dispozícii iba pre Gazprom.

Slovenský minister zahraničia začiatkom februára potvrdil, že spoločnosť Nafta má záujem využívať ukrajinské zásobníky a získať licenciu na prieskum ich zásob plynu. Nafta aj Eustream sú ovládané Energetickým a průmyslovým holdingom.

K využitiu vstupného bodu Budince zatiaľ nedošlo. Z online údajov Eustream  vyplýva, že v prvých dňoch od oficiálneho spustenia obojsmernej prevádzky sa neuskutočnili žiadne nominácie shipperov smerom z Ukrajiny na Slovensko.

Eustream prepravil o pätinu plynu viac 

Prevádzka potrubia Vojany–Užhorod s výstupným bodom Budince sa stala vítaným príspevkom do hospodárenia domáceho prepravcu. V roku 2015 Ukrajina zdvojnásobila dovoz plynu z EÚ, pričom až 9,7 mld. kubíkov pritieklo zo Slovenska. Tento fakt spoločne s miernym rastom spotreby plynu kvôli chladnejšiemu počasiu spôsobil, že Eustream v roku 2015 prepravil 55,8 mld. m3. V medziročnom porovnaní sa objem prepraveného plynu zvýšil o 20 %.

Popri reverze zo Slovenska môže dnes Ukrajina využívať aj interkonektor z Maďarska a z Poľska. Tento rok plánuje Kyjev dovážať plyn aj z Rumunska.

Ukrajina disponuje najrozsiahlejšími podzemnými zásobníkmi plynu v Európe. Stále významnejšiu úlohu zohráva domáca produkcia uhľovodíkov. Ukrajina dokáže pokryť z vlastných zdrojov asi polovicu svojej spotreby plynu.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.