VSE čelí obvineniam z nekalých obchodných praktík
Pred takmer dvoma mesiacmi sme informovali o agresívnych obchodných praktikách, ktoré podľa občianskeho združenia Európsky inštitút pre ochranu spotrebiteľa a právny štát (EICP) používa spoločnosť VSE v snahe zabrániť odchodu svojich zákazníkov. Využívať pritom mala aj neznalosť niektorých starostov obcí na Gemeri či Zemplíne, ktorí na základe požiadavky firmy rozhlasom vyvolávali pochybnosti ohľadom aktivít podomových predajcov a zároveň ponúkali poradenstvo špecialistov VSE.
Firma, ktorá mala vlani takmer 21-percentný podiel na trhu s dodávkou elektriny slovenským domácnostiam, v auguste tvrdenia EICP odmietla a uviedla, že zváži právne kroky. Dodávateľa sme sa preto pýtali, či k nejakým krokom pristúpil alebo nie. Zatiaľ tak nespravil, vec stále skúma.
„Spoločnosť Východoslovenská energetika stále považuje tieto krivé obvinenia za poškodenie svojho dobrého mena, preveruje všetky skutočnosti a neďalej zvažuje právne kroky,“ uviedla pre náš portál špecialistka kominikácie VSE Katarína Šulíková.
Zástupcovia EICP naopak podali avizované podnety na štátne úrady.
Trojica konaní
Protimonopolnému úradu sa združenie sťažovalo na nedovolené obmedzovanie súťaže. Obce podľa nich bez predloženia relevantných dôkazov a len na základe oznámenia firmy spájali alternatívnych dodávateľov s podvodnými praktikami a súčasne zvýhodňovali VSE, čo má byť v rozpore s § 29 zákona o ochrane hospodárskej súťaže.
Slovenská obchodná inšpekcia by zase mala preveriť, či nedošlo k porušeniu práv spotrebiteľov, ktorí si môžu slobodne vybrať svojich dodávateľov. VSE ale podľa sťažovateľa vyvoláva strach, neistotu a pochybnosti u odberateľov, čo nie je v súlade s dobrými mravmi súťaže a ide o formu nekalých praktík.
Napokon Úrad pre reguláciu sieťových odvetví má na stole podnet ohľadom dodržiavania práv a povinností dodávateľov. EICP zdôraznilo, že podomový predaj je zákonom povolenou formou propagácie a jeho podmienky sú právne regulované. VSE však podľa mimovládnej organizácie manipuluje so starostami obcí aj svojimi odberateľmi, ktorých odrádza od tejto formy služieb.
Výsledky prešetrenia okolností aktivít dodávateľa elektriny na východnom Slovensku úradmi sa ukážu až s odstupom času.
© energia.sk