Vo svetovom indexe atraktívnosti investícií do OZE je 14 krajín z EÚ
Zmena na čele indexu RECAI, ktorý každoročne publikuje globálna konzultačná spoločnosť EY, reflektuje obrat v energetickej a klimatickej politike novej administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa. V USA dochádza k oživeniu uhoľného priemyslu a investori do obnoviteľných zdrojov sú podľa EY nervózni kvôli možnému zníženiu zavedených daňových zvýhodnení. Obavy vyvoláva aj to, či cena zemného plynu zostane nízka a či bude naďalej stagnovať prenosová kapacita.
Na prvé miesto rebríčka sa dostala Čína, ktorá v januári tohto roka ohlásila plán investovať do roku 2020 do zelenej energie sumu 363 miliárd amerických dolárov. OZE by tak mali tvoriť až polovicu nového výkonu elektrární a vytvoriť 13 miliónov pracovných miest. V júli sa tiež v Číne spustí pilotný program obchodovania so zelenými certifikátmi.
V Indii zase vláda ohlásila program vybudovať do roku 2022 elektrárne využívajúce obnoviteľné zdroje s celkovým inštalovaným výkonom 175 GW. V posledných troch rokoch sa v krajine vybudovali a sprevádzkovali solárne elektrárne s výkonom viac než 10 GW.
Ekonomicky využiteľné alternatívy OZE spolu s obavami o bezpečnosť dodávok elektriny povzbudzujú k investíciám čoraz viac krajín. Do indexu, v ktorom je celkovo 40 krajín, sa tak po prvý raz dostali Kazachstan, Panama či Dominikánska republika.
V rebríčku atraktívnosti pre OZE spomedzi krajín EÚ figurujú Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia., Dánsko, Holandsko, Taliansko, Švédsko, Portugalsko, Belgicko, Španielsko, Fínsko, Grécko, Poľsko a Írsko.
© energia.sk