Vo Fukušime možno našli roztavené jadrové palivo
Ak by sa informácia potvrdila, znamenalo by to prielom v náročnom procese dekontaminácie a vyraďovania jadrovej elektrárne Fukušima z prevádzky, napísal japonský denník Asahi šimbun.
Diaľkovo ovládaná kamera odhalila včera skoro ráno pod reaktorom číslo 2 elektrárne Fukušima čiernu hmotu, ktorá by podľa expertov mohla byť zvyškom vysoko rádioaktívnych palivových tyčí. Firma uviedla, že bude pokračovať v analýze fotografií a dát, aby informáciu potvrdila alebo vyvrátila.
Spoločnosť TEPCO informovala, že kus čiernej hmoty na mieste pred zemetrasením z 11. marca 2011 nebol. K rozhodovaniu, či skutočne ide o roztavené jadrové palivo, by mal prispieť okrem iného robot vybavený dvomi kamerami, dozimetrom a teplomerom, ktorý bude spustený do druhého reaktora na budúci mesiac, napísal denník Asahu šimbun.
Práce pri určovaní stavu a umiestnenia roztaveného jadrového paliva ale komplikuje vysoká rádioaktivita, ktorá ničí prístroje, ktoré firma do reaktora číslo 2 spúšťa, uviedol Reuters.
Zemetrasenie o sile 9 stupňov a následná prívalová vlna tsunami pripravili 11. marca 2011 v Japonsku o život takmer 19.000 ľudí a spôsobili najväčšie nukleárne nešťastie vo svete od havárie v ukrajinskom Černobyle v roku 1986. Prírodná katastrofa vyradila vo Fukušime z prevádzky chladiace systémy elektrárne, jadrá troch reaktorov sa roztavili a do vzduchu, pôdy a do mora sa uvoľnili rádioaktívne častice. Únik radiácie vo Fukušime si vyžiadal evakuáciu 160.000 osôb.
V decembri japonská vláda takmer zdvojnásobila odhad nákladov spojených s haváriou v jadrovej elektrárni Fukušima na 21,5 biliónov jenov.
ČTK, energia.sk