Vlani sa na Slovensku vyťažilo viac zemného plynu
Zatiaľ čo ešte v roku 2010 bola domáca ťažba zemného plynu na úrovni 103 mil. m3, ďalšie roky sa dostala pod úroveň 90 mil. m3. Vľaňajší rok bol pre ťažbárov o niečo lepší než v prvej polovici tejto dekády. Spod zeme sa im podarilo dostať celkovo 89 miliónov metrov kubických plynu. Vyplýva to zo správy o zabezpečení dodávok energií, ktorú vypracovalo ministerstvo hospodárstva.
Slovensko ale stále musí zhruba 98 % svojej spotreby zabezpečovať z dovozu. Ide primárne o ruský plyn, ktorý sa k nám dostáva buď tradičnou tranzitnou trasou cez Ukrajinu alebo ho obchodníci nakupujú napríklad v Nemecku či Česku, kam prúdi cez plynovod Nord Stream.
Spotreba zemného plynu v SR bola v minulom roku mierne nad 4,8 miliardy m3, čo bolo asi o 1 % viac než v roku 2015.
Vývoj ťažby zemného plynu na Slovensku v posledných rokoch ilustruje nasledujúci graf:
Zdroj údajov: Správy o bezpečnosti dodávok energií, MH SR
Hlavnou ťažobnou spoločnosťou u nás zostáva NAFTA, ktorá patrí do portfólia skupiny EPH. Menším producentrom je firma Engas, ktorá ťaží v ložisku plynu pri obci Golianovo. Vyťažená surovina sa používa na výrobu tepla v Nitre.
Údaje ministerstva hospodárstva sa ale mierne líšia od dát, ktoré zverejňuje Hlavný banský úrad. Podľa HBÚ sa vlani u nás vyťažilo až 92,7 mil. m3 plynu. V roku 2015 to podľa HBÚ bolo takmer 90,6 mil. m3. Aj v ostatných rokoch vykazoval banský úrad vyššie úrovne vyťaženého zemného plynu než MH SR.
Historické štatistiky HBÚ ukazujú, že rekordný rok mala domáca ťažba zemného plynu v roku 2007, kedy sa ho vyťažilo viac než 500 miliónov m3. Predstavovalo to 3,6-násobný nárast vyťaženého množstva v porovnaní s predchádzajúcim obdobím. Svoj vrchol ale táto ťažobná činnosť zaznamenala v rokoch 1958 – 1962, kedy sa na Slovensku ťažilo až do 1,3 miliardy metrov kubických plynu ročne.
Rezort hospodárstva v dlhodobom horizonte predpokladá pokračovanie ťažby zemného plynu zo súčasných zdrojov s klesajúcim trendom. Prípadné zmeny môžu podľa ministerstva priniesť len novoobjavené ložiská, avšak ťažené objemy budú závisieť od rozsahu, charakteru a lokalizácie prípadných nových ložísk. Nezanedbateľným faktorom bude podľa MH SR aj ekonomická náročnosť ťažby z takýchto ložísk.
© energia.sk