Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vladivoj Řezník - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Vladivoj Řezník (riaditeľ inžinieringu SE) na konferencii ENKO 2013. Foto: energia.sk/Michal Jesenič
10. mája 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Vladivoj Řezník: Po dostavbe Mochoviec sa zúži priestor pre nové elektrárne

V portfóliu klasických výrobných zdrojov SE má dôležité miesto závod Elektrárne Nováky (ENO) so sídlom v Zemianskych Kostoľanoch. Okrem výroby a dodávky elektrickej energie zásobuje široké okolie teplom. Ako vo svojom príspevku uviedol Vladivoj Řezník, aktuálne existujú v Novákoch tri druhy prevádzok. Prvým z nich sú modernizované bloky č. 1 a č. 2 (2×110 MW), ktoré spĺňajú prísne environmentálne limity. Ďalšiu prevádzku tvoria bloky č. 3 a č. 4 (2×110 MW) fungujúce na základe legislatívnej výnimky. Podľa Řezníka sa musia odstaviť v roku 2015, keďže nebudú schopné naplniť prísnejšie normy platné od nasledujúceho roka.

Vladivoj Řezník na konferencii ENKO 2013 Foto:energia.sk/Michal Jesenič

Dlhodobou tradíciou v elektrárni v Novákoch je výroba tepla v prevádzke ENO A. „Prevádzkujeme tam fluidný kotol a menšie kotly na dodávku tepla,“ vysvetlil expert Slovenských elektrární s tým, že väzby závodu na región sú veľmi silné. Tepelná elektráreň už tradične spaľuje hnedé uhlie z Hornonitrianskych baní. Využitím prevádzky ENO A sa teplom zásobujú mestá v širokom okolí, ako aj chemické závody v Novákoch či ďalšie priemyselné podniky v regióne stredného Slovenska.

Modernizácia vyplývajúca z legislatívy

Legislatíva EÚ platná od roku 2016 výrazne sprísňuje emisné limity. Oxidy dusíka (NOX) musia podľa nových noriem klesnúť na povolené emisné hodnoty 200 mg/m3. Limity pre síru sa majú oproti súčasnému stavu znížiť o polovicu, teda na 200 mg/m3. Slovenské elektrárne tak musia v Novákoch pristúpiť k modernizácii technologických zariadení. Ako pripomenul Řezník, vzhľadom k výrobe tepla je veľmi problematické zorganizovať všetky odstávky tak, aby nedošlo k prerušeniu dodávok. Niektoré zariadenia, ako napr. zariadenie na odsírenie alebo elektrické rozvody, sú spoločné pre bloky č.1 a č.2. „Odstávky sa preto musia zorganizovať tak, aby sa nenarušila ich prevádzka,“ dodal Řezník.

S cieľom zvýšiť efektivitu znižovania oxidov dusíka musí kotol na blokoch č.1 a č.2 prejsť  modernizáciou. Medzi plánované opatrenia podľa Řezníka patrí inštalovanie nízko emisných práškových horákov, úprava tlakového celku kotla či nová distribúcia vzduchu. S cieľom splniť stanovené limity je nevyhnutné aj využitie selektívnej katalytickej metódy, čím sa znížia emisie oxidov  dusíka pod stanovenú hodnotu 200 mg. Ďalším opatrením týkajúcim sa kotla je inštalácia nových odlučovačov prachu.

Slovensko má voľnú ruku v individuálnom sprísnení limitov, upozornil Řezník. Z pohľadu prevádzkovateľa a investora takýto stav znamená pocit neistoty. Ako ďalej vysvetlil, legislatíva totiž dovoľuje možnosť, že Slovensko pristúpi k individuálnemu sprísneniu emisných limitov. „Pre nás ide o celkom zásadné rozhodnutie, pretože podľa stanovených limitov sa bude odvíjať veľkosť zariadení, náklady i zložitosť ich realizácie,“ skonštatoval expert.

V pláne sú aj kroky na zvýšenie účinnosti odsírenia. Podľa Řezníka sa v Elektrárni Nováky plánujú dve zásadné opatrenia, ktoré majú prispieť k zníženiu emisií. Jedným z nich je montáž dodatočnej odlučovacie roviny, vďaka ktorej sa zlepší reakcia so sírou. Druhým opatrením je výmena trysiek, ktoré rozprašujú emulziu. Řezník pre lepšie pochopenie problematiky uviedol, že v praxi sa jedná o technologické zariadenie veľkosti niekoľko desiatok metrov. „Modifikácie sú technicky i časovo veľmi náročné, nehovoriac o finančnej rovine,“ povedal. 

Riaditeľ inžinieringu SE. Foto:energia.sk/Michal Jesenič

Stabilná dodávka tepla zostáva prioritou v nováckych elektrárňach aj do budúcnosti.  Ako uviedol riaditeľ inžinieringu, v súčasnosti sa v ENO A prevádzkuje moderný fluidný kotol. Ten po menších úpravách už dnes spĺňa emisné limity platné po roku 2016. Řezník tiež pripomenul, že v Novákoch sa úspešne osvedčil projekt spoluspaľovania biomasy s hnedým uhlím. Fluidný kotol dnes spoluspaľuje zhruba 20 % biomasy z celového objemu spotrebovaného paliva. Zariadenie podľa Řezníka spoľahlivo funguje už 2 roky. „Ušetríme tak zhruba 25-tisíc emisií oxidu uhličitého (CO2) ročne,“ dodal.

Slovenské elektrárne majú v pláne zvýšiť bezpečnosť dodávky tepla.  Řezník totiž upozornil na fakt, že dosluhujúce bloky č.3 a č.4 sú prepojené so systémom zásobovania teplom a slúžia dnes ako záložné zdroje. Z tohto dôvodu sa firma rozhodla, že je nevyhnutné inštalovať nový fluidný kotol č.2. V prevádzke ENO A sa tak zvýši kapacita zásobovania teplom. V prípade poruchy na fluidnom zariadení kotla č. 1 sa tak neohrozí bezpečné zásobovanie obyvateľstva. Řezník súčasne pripomenul, že príde aj k prehodnoteniu záložných kotlov K1 a K2. „Tieto kotly už dva roky neboli v prevádzke a budú trvalo odstavené,“ informoval Řezník.

Podľa rámcového programu sa výstavba nového fluidného kotla začne v roku 2013 a ukončí o dva roky neskôr. V sezóne 2016 by tak nový zdroj už mohol slúžiť svojmu účelu – dodávke tepla. Řezník ale upozornil, že v tejto fáze je ešte predčasné hovoriť o pevných termínoch. Projekt je aktuálne v prípravnej fáze. „Momentálne vyberáme zhotoviteľov na jednotlivé časti a pripravujeme všetky nevyhnutné povolenia,“ prehlásil. Partnerom a spolufinancovateľom Slovenských elektrární v tomto projekte sú Hornonitrianske bane.

Elektráreň Vojany je jedným z pilierov stability elektrizačnej sústavy

V ďalšej časti svojej prednášky sa Vladivoj Řezník zameral na závod Elektrárne Vojany (EVO). Primárnym poslaním tepelnej elektrárne v okrese Michalovce je poskytovanie podporných služieb prenosovej a elektrizačnej sústave. „S touto elektrárňou trvale počítame v našom portfóliu výrobných projektov,“ uviedol ďalej. Energetický zdroj momentálne pozostáva z dvoch energetických výrobní: Elektrárne Vojany I (4×110 MW) a Elektrárne Vojany II (4×110 MW).

Elektráreň Vojany II sa vybudovala na spaľovanie zemného plynu, ale momentálne je v studenej zálohe. Ceny zemného plynu na svetových trhoch sú podľa Řezníka také, že prevádzka tohto zdroja by bola v súčasnosti ekonomicky nerentabilná. Zásadný obrat je podľa neho len málo pravdepodobný. „Dnes je Elektráreň Vojany II zakonzervovaná a čaká na svoju príležitosť, ak vôbec niekedy nastane,“ doplnil.

V súčasnosti sú v prevádzke štyri bloky na Elektrárni Vojany I. Sú nimi inovované bloky č.1 a č.2 a nové bloky č.5 a č.6 využívajúce fluidnú technológiu spaľovania. Palivovú základňu elektrárne tvorí okrem čierneho antracitové uhlia aj biomasa, konkrétne drevná štiepka. Kotly č.1 a č.2 fungujú na princípe klasického spaľovania. Podľa Vladivoja Řezníka je ich veľkou výhodou pružnosť. „Sme s nimi schopní vykryť výkyvy v energetickej sústave. Na plný výkon sú schopné nabehnúť už v priebehu 6 hodín,“ vysvetlil. Nábehový čas fluidných kotlov je spravidla dlhší a majú tiež mohutnejšiu konštrukciu. Inak ale fungujú v rovnakom režime, ale vo väčšom regulačnom rozsahu. Řezník tiež zdôraznil, že  v dôsledku prísnejších environmentálnych limitov EÚ sa po roku 2015 budú Slovenské elektrárne sústrediť  len na prevádzkovanie blokov č.5 a č.6.

Spoluspaľovanie biomasy vo fluidných kotloch elektrárne vo Vojanoch sa začalo v roku 2009. Podiel spoluspaľovania drevnej štiepky v zmesi s čiernym uhlím stúpol v roku 2010 na kotle č. 6 na aktuálnu úroveň 5 %. Druhá etapa ekologizácie výroby vo Vojanoch sa ukončila minulý rok. V dôsledku technologických úprav sa podiel spoluspaľovania biomasy zvýšil na kotle č. 5 až na úroveň 20 %. Rovnaké hodnoty chcú Slovenské elektrárne v budúcnosti docieliť aj na kotle č. 6. Projekt spoluspaľovania biomasy znamená veľkú príležitosť pre východoslovenský región, upozornil Řezník. Pestovanie rýchlorastúcich drevín pre potreby elektrárne môže pomôcť zvýšiť zamestnanosť.

Vladivoj Řezník na záver svojho príspevku upozornil na vodné elektrárne v portfóliu Slovenských elektrární. Firma v súčasnosti prevádzkuje 34 hydroelektrární resp. 89 turbín, ktoré prispievajú k výrobe čistej elektriny na Slovensku.  Okrem výroby zelenej energie majú tieto zdroje aj ďalšiu výhodu – sú takmer bezobslužné. Cieľom prevádzkovateľa je ďalšie zvyšovanie ich účinnosti. Možnosťou v procese ich optimalizácie je napríklad prechod na vysokotlakový hydraulický systém riadenia, uzavrel Řezník

© energia.sk

Príspevok Vladivoja Řezníka odznel na 10. ročníku energetickej konferencie ENKO 2013, ktorá sa konala 23. – 24. apríla 2013 v Bratislave. Portál energia.sk je tradičným mediálnym partnerom podujatia.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.