VLÁDA: Udržanie elektrárne vo Vojanoch má zabezpečiť expertná skupina (2)
Ako uviedol, niekoľko mesiacov vedie rozhovory s vedením SE ohľadom elektrární v Novákoch a Vojanoch. „Pretože bola istá snaha pozrieť sa na efektívnosť prevádzky. Respektíve boli možnože tendencie zavierať tieto prevádzky,“ spresnil Žiga.
V súvislosti s výjazdovým rokovaním vlády preto navštívil EVO, kde sa stretol s vedením. „V súčasnosti tam pracuje 118 ľudí priamo a 250 cez subdodávky, respektíve kontrakty. Považujem za absurdné, keď vláda prichádza do regiónu s vysokou nezamestnanosťou, keď sa snaží podporiť každé existujúce alebo nové pracovné miesto, aby zároveň vláda, ktorá má 34 percent v SE, nezabezpečila zachovanie prevádzky v EVO,“ zdôraznil šéf rezortu hospodárstva.
Dnes preto podľa jeho slov prijala uznesenie o zriadení pracovnej skupiny zloženej zo zástupcov ministerstva hospodárstva ako rezortu, ktorý zastrešuje legislatívu a energetiku, SE ako vlastníka EVO a zástupcov ÚRSO a SEPS. „Experti z týchto spoločností, respektíve z rezortu hospodárstva, zabezpečia to, aby bola udržaná výroba a existencia EVO. Myslím si, že technologicky a technicky je EVO schopná existovať až do roku 2030, tak som sa dozvedel včera od kompetentných predstaviteľov elektrárne. Budeme musieť legislatívne alebo technicky z hľadiska výpočtov a nástrojov, ktoré máme, či už ako vláda, alebo regulátor, k dispozícii, pomôcť EVO a zachovať zamestnanosť v tomto regióne,“ uviedol Žiga.
EVO podľa neho dosiahla stratu vo výrobe. „Nevyrába takzvanú silovú elektrinu, ale robí podporné primárne, sekundárne aj terciárne služby. V zásade využívanie týchto podporných služieb má na starosti SEPS. Spoluprácou medzi SEPS a SE alebo väčším využitím EVO by sme vedeli zabezpečiť to, aby sa elektrárne dostali z červených čísel do plusových. Je to, samozrejme, na rokovaní expertnej skupiny, ktorá príde s návrhmi. Ja len dedukujem, že to by mohol byť jeden z krokov, ktorý by mohol nastať,“ skonštatoval minister hospodárstva.
„Nehovoríme v tomto prípade o nejakej firme, kde ide o tisícky zamestnancov, bavíme sa o firme, ktorá má niečo viac ako 118 ľudí, plus nejakých 200 – 250 ľudí, ktorí sú nepriamo naviazaní na túto spoločnosť. O to viac, že je to región, ktorý je zaťažený vyššou mierou nezamestnanosti, nás to zaujíma. Pri takomto počte ľudí si myslím, že máme na to, aby sme to bez problémov zvládli,“ dodal premiér Robert Fico (Smer-SD).
Slovenské elektrárne podľa hovorkyne spoločnosti Jany Burdovej vítajú vytvorenie spoločnej medzirezortnej pracovnej skupiny, ktorá bude hľadať riešenia pre zachovanie výroby vo vojanskej elektrárni. „Vzhľadom na prudký pokles trhových cien elektriny v posledných rokoch je táto výroba nerentabilná, nakoľko však elektráreň plní dôležitú úlohu vo vzťahu k elektrizačnej sústave a zároveň je schopná vyrábať elektrinu nielen z čierneho uhlia, ale aj biomasy a biologicky rozložiteľného odpadu. Veríme, že táto pracovná skupina dokáže nájsť v krátkom čase udržateľné riešenie,“ uviedla Burdová. Slovenské elektrárne majú podľa jej slov pripravené viaceré konštruktívne návrhy.
UPOZORNENIE: Správa bola rozšírená o vyjadrenie Slovenských elektrární v 7. odseku.
Copyright © TASR 2016