VLÁDA: S výstavbou veľkých paroplynových elektrární sa v SR nepočíta (2)
„S výstavbou veľkých paroplynových elektrární sa nepočíta z titulu ochrany ovzdušia preferovaním bezuhlíkovej výroby v jadrových elektrárňach a v obnoviteľných zdrojoch energie (OZE), ako aj z titulu ich nehospodárnej prevádzky pri súčasných cenách zemného plynu respektíve elektriny,“ spresnil rezort hospodárstva vo vládnom dokumente.
V návrhu energetickej politiky sa uvažuje o obmedzenej výstavbe zdrojov na fosílne palivá, preto predpokladaná bilancia výroby elektriny ráta iba s menšími zdrojmi na báze zemného plynu s kombinovanou výrobou elektriny a tepla, realizovaných najmä v rámci rekonštrukcií ako náhrada dožitých blokov, ktoré nevyhovujú novým emisným predpisom.
Vysoký podiel jadrových elektrární však podľa návrhu energetickej politiky môže mať limitujúci vplyv na regulačnú schopnosť sústavy, najmä v časoch s obmedzenými možnosťami exportu elektriny zo SR.
Podľa MH SR treba vyriešiť aj otázku obmedzovania výstavby OZE a elektrární s kombinovanou výrobou, u ktorých bude potrebné rešpektovať povinný výkup elektriny. Prevádzka niektorých fosílnych zdrojov bude však naďalej nevyhnutná z hľadiska poskytovania podporných služieb.
„V súčasnosti nie je možné predpovedať exportné možnosti SR na dlhé obdobie vopred, nakoľko aj okolité štáty realizujú vlastný rozvojový program, ktorý je tiež zameraný na zabezpečenie sebestačnosti v zásobovaní elektrinou,“ dodal rezort hospodárstva v návrhu Energetickej politiky SR.
Schválený návrh kritizovala mimovládna organizácia Greenpeace Slovensko. Koncepcia podľa nej ide proti energetickej bezpečnosti krajiny. „Súčasná vláda nemá záujem o vyšší rozvoj obnoviteľných zdrojov, ani o úspory energie,“ reagovala na zavŕšenie štvorročného procesu v tlačovej správe.
Vláda očakáva nárast energie z obnoviteľných zdrojov na 20 % do roku 2030. Koordinátor klimatickej a energetickej kampane Greenpeace Slovensko Pavol Široký považuje takýto cieľ v čase boomu týchto energií za „smiešny“. Podľa neho znamená pribrzdenie súčasného trendu. Vysvetlil, že v roku 2012 malo Slovensko z týchto zdrojov 11 % a pri pokračovaní dnešného trendu budú obnoviteľné zdroje pokrývať v roku 2030 asi 24 %, čo je o 4 % viac ako plán vlády.
Ambiciózna podľa Greenpeace Slovensko nie je energetická politika ani v oblasti úspor v elektroeneregtike. Nízky scenár predpokladá medziročný nárast spotreby elektriny o 0,6 %, referenčný o 1,2 % a vysoký scenár o 1,4 %. „V súčasnosti má Slovensko spotrebu elektriny na úrovni roku 1996 a už 16 rokov nerastie,“ pripomenul Široký.
Koordinátor Greenpeace Slovensko kritizoval aj zámer výstavby nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach, čo považuje za ďalšiu podporu, z jeho pohľadu ekonomicky neefektívneho jadrového priemyslu. Podľa Širokého sa tým tiež zvýši závislosť Slovenska od dovozu jadrového paliva z Ruska.
UPOZORNENIE: Správa TASR bola rozšírená o 7. až 10. odsek.
Copyright © TASR 2014