Vláda chce posilniť pozíciu štátu v Slovenských elektrárňach
Ak sa talianska skupina Enel rozhodne predať svoj podiel na Slovensku, vláda je podľa premiéra Roberta Fica pripravená významne posilniť pozície štátu.
Štát ako menšinový akcionár Slovenských elektrární (SE) má predkupné právo na 66 % akcií, ktoré má Enel na širšom zozname aktív určených na predaj s cieľom znížiť svoj dlh. Vláda dosiaľ otvorene nepotvrdila či sa toto právo chystá využiť.
Generálny riaditeľ spoločnosti Luca d´Agnese začiatkom augusta pre portál energia.sk uviedol, že minoritný akcionár situáciu sleduje, chce „vidieť, kto sú záujemcovia, aké sú ponuky a analyzovať proces“. Pre týždenník Trend zase minulý týždeň uviedol, že nepozná zámery vlády.
Odkúpenie podielu je krajná možnosť
Podľa posledných vyjadrení premiéra už vláda vie, čo chce spraviť. Bližšie to však nešpecifikoval, počká si na rozhodnutie Enelu. Fico poukázal na to, že po zmene majiteľov v Slovenskom plynárenskom priemysle vláda tiež využila situáciu na posilnenie postavenia štátu.
Hovorkyňa predsedu vlády Beatrice Szabóová dnes pre agentúru TASR vysvetlila: „Podobne ako to bolo v prípade SPP chceme vyrokovať pre štát – ako menšinového akcionára – omnoho výhodnejšie podmienky, aké boli v pôvodnej privatizačnej zmluve. Čakáme na vývoj situácie; potenciálne odkúpenie podielu štátom je len krajnou možnosťou v prípade, že by to bolo pre štát výhodné.“
V posledných týždňoch sa medzi možnými záujemcami o taliansky podiel najčastejšie skloňovali spoločnosti ČEZ, Rosatom alebo čínska CNNC. Podľa agentúry Bloomberg Enel vylúčil dohodu o predaji akcií ruským firmám.
Enel ale tvrdí, že žiadneho uchádzača nevylučuje. Proces je transparentný a otvorený všetkým potenciálnym kandidátom.
Otázna hodnota SE
Premiér sa tiež vyjadril k privatizácii firmy, ku ktorej došlo v roku 2006 a trestnému stíhaniu v tejto veci.
„Preukázateľne pred privatizáciou SE došlo k preceneniu majetku, čo výrazne znížilo hodnotu SE,“ uviedol. Pred privatizáciou mala byť celková hodnota okolo 32 miliárd slovenských korún, niekoľko týždňov po privatizácii SE malo dôjsť k opätovnému preceneniu majetku na úroveň 54 miliárd Sk.
Enel vtedy za 66 % akcií zaplatil sumu 840 miliónov eur.
Analytici sa nedokážu zhodnúť ani na aktuálnej hodnote spoločnosti. Taliansky denník Milano Finanza v stredu uviedol, že sa pohybuje od 3 do 4,5 miliardy eur. Analytici zo Slovenska poukazujú na to, že kvôli nedokončeným novým blokom v Mochovciach, ktorých termín sa predlžuje a rozpočet navršuje, je ich hodnota minimálna.
Trend.sk dnes zverejnil podrobnosti o tom, čo všetko hovoria privatizačné dohody o zmenách v akcionárskej štruktúre SE alebo o predaji ich majetku. Redakcia nahliadla aj do nevyčiernených privatizačných zmlúv, ktoré jej poskytol dôveryhodný zdroj z energetického sektora.
© energia.sk