Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. januára 2016 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Viac poukážok na malé OZE sa zatiaľ nevyužilo než preplatilo

Termín spustenia ďalšieho kola žiadostí o príspevok na malé zariadenia OZE v domoch a bytovkách bude jasný do konca tohto týždňa, potvrdil dnes pre náš portál riaditeľ odboru komunikácie SIEA Eduard Jambor.

Slovenská inovačná a energetická agentúra v utorok (26.1.) informovala, že oprávneným zhotoviteľom preplatila prvých 43 poukážok z programu Zelená domácnostiam. Ich celková hodnota bola vyše 88 tisíc eur. V 1. kole, ktoré sa kvôli obrovskému záujmu skončilo už po štyroch dňoch, pritom začiatkom decembra vydala 1453 poukážok za 3,25 mil. eur.

„Radi by sme čo najskôr preplatili čo najviac z ostatných 970 už vydaných aktívnych poukážok, pretože od preplatenej sumy nepriamo závisí aj výška alokácie v 2. kole,” uviedla generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.

Spomedzi preplatených poukážok sa takmer polovica týkala solárnych kolektorov, necelá tretina tepelných čerpadiel. Kotlov na biomasu a fotovoltických systémov sa týkalo do päť poukážok.

„Po 30 dňoch od vydania poukážky môže zhotoviteľ, samozrejme po dohode s domácnosťou rezerváciu poukážky zrušiť, čím sa poukážka stane neplatnou. K včerajšiemu dátumu bolo nevyužitých 440 poukážok. Toto číslo sa môže počas nasledujúcich mesiacov ešte zvýšiť. Napríklad, ak domácnosť bude chcieť zmeniť zariadenie, prípadne jeho inštalovaný výkon, alebo ak zistí, že inštaláciu nestihne včas zrealizovať,“ uviedol Eduard Jambor.

Zbytočne zablokované peniaze

Peniaze z dotačného programu sa uvoľňujú postupne, v závislosti od čerpania. Agentúra tvrdí, že ak o poukážky požiadajú domácnosti, ktoré len zvažujú investíciu, prípadne ju chcú realizovať až o niekoľko mesiacov neskôr, prostriedky sú zbytočne zablokované pre iných už pripravených žiadateľov.

„Domácnosti a zhotoviteľov upozorňujeme a vyzývame, aby si údaje uvedené na poukážkach kontrolovali a pokiaľ z akéhokoľvek dôvodu zistia, že ich nechcú, respektíve nemôžu využiť, aby ich rezerváciu zrušili. Až po zrušení rezervácie poukážky, ktorá sa tým stane neplatnou, bude môcť požiadať o vydanie novej poukážky na ten istý druh zariadenia. Preto je dôležité, aby si domácnosti, ktoré už majú poukážku, svoj zámer rozmysleli včas, podľa možnosti ešte pred spustením ďalšieho kola,“ dodal Jambor.

Kratšia platnosť

S cieľom podporiť čo najviac inštalácií a umožniť rýchlejšie čerpanie dotácie SIEA plánuje upraviť termín realizácie inštalácií. Platnosť poukážok sa v 2. kole skráti oproti doterajším 6 mesiacom od ich vydania. O koľko, sme sa však nedozvedeli. Novú dĺžku platnosti prezradí agentúra v deň spustenia 2. kola.

Skráteniu jej platnosti nahráva aj vhodnejšia sezóna pre realizáciu inštalácií. Potvrdilo sa tak, že načasovanie spustenia programu v zime nebolo najlepšie. Systém sa však aspoň otestoval a získali sa prvé skúsenosti. Práve na ich základe SIEA vydala už niekoľko upozornení pre domácnosti aj zhotoviteľov.

Nekalé praktiky

Zaznamenalo sa zavádzanie domácností. Zhotovitelia napríklad sľubujú potenciálnym klientom, že za nich všetko „vybavia“; pod zámienkou zaslania nezávislej individuálnej ponuky od nich žiadajú detailné informácie o pozemku či osobné údaje.

Navyše niektorí zhotovitelia prezentujú klamlivé informácie o zariadeniach zaručujúcich úsporu energie a nákladov, ktoré nie je možné v skutočnosti dosiahnuť. Preto agentúra odporúča, aby si záujemcovia nechali vypracovať ponuky od konkurenčných zhotoviteľov.

V rámci tohto dotačného projektu je možné využiť služby až 570 oprávnených zhotoviteľov. Z nich sa 370 venuje fotovoltike, vyše 300 solárnym kolektorom, viac ako 140 tepelným čerpadlám a takmer 100 kotlom na biomasu.

Chyby v dokumentoch

SIEA poukázala aj na najčastejšie nedostatky v potvrdeniach či problémy s fotodokumentáciou, na základe ktorej sa poukážka firme preplatí. Z predkladaných materiálov musí jednoznačne vyplývať kto, kedy, kde a aké zariadenie v domácnosti nainštaloval.

Nevyhnutnou prílohou žiadosti o preplatenie poukážky je doklad o uvedení zariadenia do prevádzky. Na niektorých dokladoch chýbali podpisy odborne spôsobilej osoby, na iných podpis zástupcov domácností.

Na faktúre za dodávku a montáž zariadenia nie je nutné uvádzať detailné členenie na najmenšie položky. Vhodné nie je ani zjednodušené označenie iba inštalovaného zariadenia ako predmetu fakturácie. Oprávnené výdavky treba špecifikovať jasne a zrozumiteľne, aby bolo možné posúdiť ich oprávnenosť a overiť ich súlad so všeobecnými podmienkami poskytnutia podpory.

Faktúra musí obsahovať aj podpis osoby zodpovednej za jej vystavenie a pečiatku, ak sa používa. Podrobnejšie informácie k faktúram a dokladom o inštalácii a uvedení zariadení do prevádzky budú súčasťou usmernení, ktoré SIEA pre zhotoviteľov pripravuje.

Súčasťou žiadosti o preplatenie poukážky musia byť aj fotografie zrealizovanej inštalácie, medzi ktorými je aspoň jedna fotografia výrobného štítku zariadenia s uvedeným výrobným typom. Ak je rovnakých zariadení viac, stačí jedna fotografia štítku z každého druhu. Účelom fotografií je overiť, či deklarované zariadenie bolo skutočne nainštalované pred predkladaním žiadosti o preplatenie poukážky.

Všetky potrebné informácie k dotáciám sú zverejnené na webstránke projektu Zelená domácnostiam.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.