Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
okno2
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Kvalitné okno musí spĺňať potrebné tepelno-izolačné vlastnosti. Foto: Ľuboš Illiť.
30. apríla 2014 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Vetranie je dôležité, každá miestnosť má ale iné požiadavky

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Majitelia bytov a rodinných domov.
Čo by ste mali vedieť? Rozdiel medzi intervalmi a dĺžkou vetrania sa líši od ročného obdobia a vetranej miestnosti.

Pri nesprávnom vetraní dochádza k značnému plytvaniu energie, resp. do miestnosti sa nedostáva potrebný čerstvý vzduch, a tak sa v interiéri hromadia škodliviny. Vetranie doma, v práci, v nákupnom centre alebo v športovej hale je nevyhnutné, no mnohí si neuvedomujú, že každý priestor má svoje špecifiká a odporúčané postupy. Nie je teda vetranie ako vetranie.

Každý interiér má iné požiadavky na vetranie

Vetranie je spoľahlivý spôsob, ako si v interiéri udržať zdravé prostredie. Možno ho deliť na prirodzené a nútené. Prirodzené vetranie je aj vtedy, keď sa otvoria dvere, či okná a tým časť otvorenej plochy vzduch privádza a druhá odvádza. Komínový efekt ako jeden z ďalších spôsobov je účinný napríklad pri väčších halách alebo na schodiskách. Kedysi s vetraním ani pri veľkých stavbách neboli také komplikácie, ako sú v súčasnosti. Ideálnym príkladom sú kostoly. Tie sa stavali tak, že nevyžadovali žiadne dodatočné vetranie.

Flickr.com/glasseyes view – licencia Creative Commons

Iné požiadavky na vetranie má kancelársky priestor a iné zas športová hala, kde by mala byť výmena vzduchu omnoho intenzívnejšia. Tu je už otázne, či prirodzené vetranie stačí, alebo je potrebné aj nútené vetranie cez vzduchotechniku.

Nútené vetranie je stopercentne potrebné v operačnej sále alebo laboratóriu, kde je požiadavka na sterilné prostredie. Príkladom sú špeciálne operačné sály, kde je nevyhnutné napríklad laminárne prúdenie vzduchu. Špeciálna vzduchotechnika zabezpečí, že vzduch sa vymieňa, ale rýchlosť vzduchu je minimálna. Nútené vetranie sa využíva aj vo výrobnej hale, kde vznikajú škodlivé látky a intenzívne vetranie je pre toto prostredie nevyhnutnosťou, aby boli dodržané všetky zásady bezpečnosti práce.

Výmena vzduchu by mala objemovo zodpovedať odporúčaniam hygienikov. Odborníci preto pre komfortné bývanie navrhujú na osobu minimálne 25 m³ vzduchu a 50 m³ pri fyzickej aktivite.

(c) energia.sk, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.